Windows 10 otworzy zdjęcia z iPhone'a. Format zdjęć HEIF trafił do testerów

Windows 10 otworzy zdjęcia z iPhone'a. Format zdjęć HEIF trafił do testerów

Windows 10 otworzy zdjęcia z iPhone'a. Format zdjęć HEIF trafił do testerów
16.03.2018 20:46

Użytkownicy Windowsa, którzy mają także smartfony z jabłkiem, mogli napotkać pewien problem ze zdjęciami. Wraz z wydaniem systemu iOS 11 wprowadzony został „nowy format graficzny” HEIF, czyli kontener pozwalający przechowywać zdjęcia, animacje i filmy w sposób oszczędzający miejsce. Obsługa tego formatu właśnie trafiła do kompilacji 17123 (RS4) Windowsa 10, dostępnej dla Insiderów w Fast Ring.

To pierwsza wersja systemu Microsoftu, która obsługuje HEIF (High Efficiency Image File Format). Największą korzyścią z tego jest oczywiście możliwość przeglądania zdjęć zapisanych w nim w aplikacji Zdjęcia, domyślnie obecnej w systemie. Dzięki temu nie jest potrzebny żaden dodatkowy program. Zmiana jest mile widziana, gdyż Android także wprowadzi ten format do listy obsługiwanych i jego obecność w różnych systemach na pewno przyda się przy wymianie plików.

Skorzystamy także oszczędzając miejsce i zachowując ciekawsze materiały. Kontener HEIF korzysta z nowoczesnych kodeków, jak HEVC, co pozwala zwiększyć kompresję i poprawić jakość w porównaniu do JPEG, GIF czy PNG. Ponadto jedno zdjęcie może zawierać mnóstwo danych dodatkowych – sekwencje, kolekcje, mapy głębi, animacje, dźwięk i obrazy HDR.

Na razie aplikacja Zdjęcia jest w stanie jedynie otworzyć pliki HEIF. Możliwości edycji zostaną dodane w kolejnych kompilacjach.

By skorzystać z nowych możliwości, trzeba nie tylko być Insiderem. Trzeba także przyłączyć się do programu testerskiego dla aplikacji Zdjęcia i pobrać marcowe wydanie (2018.18022.13740.0 lub nowsze), które przy okazji doinstaluje ze sklepu odpowiednie kodeki. Po tym będzie można oglądać główne zdjęcia z plików HEIF w aplikacji, a także metadane i miniatury w Eksploratorze plików. Kodeki będą dostępne także dla innych aplikacji, które używają WIC, API WinRT Imaging lub XAML Image.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)