Windows 10 otworzy zdjęcia z iPhone'a. Format zdjęć HEIF trafił do testerów

Windows 10 otworzy zdjęcia z iPhone'a. Format zdjęć HEIF trafił do testerów
16.03.2018 20:46
Windows 10 otworzy zdjęcia z iPhone'a. Format zdjęć HEIF trafił do testerów

Użytkownicy Windowsa, którzy mają także smartfony z jabłkiem, mogli napotkać pewien problem ze zdjęciami. Wraz z wydaniem systemu iOS 11 wprowadzony został „nowy format graficzny” HEIF, czyli kontener pozwalający przechowywać zdjęcia, animacje i filmy w sposób oszczędzający miejsce. Obsługa tego formatu właśnie trafiła do kompilacji 17123 (RS4) Windowsa 10, dostępnej dla Insiderów w Fast Ring.

To pierwsza wersja systemu Microsoftu, która obsługuje HEIF (High Efficiency Image File Format). Największą korzyścią z tego jest oczywiście możliwość przeglądania zdjęć zapisanych w nim w aplikacji Zdjęcia, domyślnie obecnej w systemie. Dzięki temu nie jest potrzebny żaden dodatkowy program. Zmiana jest mile widziana, gdyż Android także wprowadzi ten format do listy obsługiwanych i jego obecność w różnych systemach na pewno przyda się przy wymianie plików.

Skorzystamy także oszczędzając miejsce i zachowując ciekawsze materiały. Kontener HEIF korzysta z nowoczesnych kodeków, jak HEVC, co pozwala zwiększyć kompresję i poprawić jakość w porównaniu do JPEG, GIF czy PNG. Ponadto jedno zdjęcie może zawierać mnóstwo danych dodatkowych – sekwencje, kolekcje, mapy głębi, animacje, dźwięk i obrazy HDR.

Na razie aplikacja Zdjęcia jest w stanie jedynie otworzyć pliki HEIF. Możliwości edycji zostaną dodane w kolejnych kompilacjach.

By skorzystać z nowych możliwości, trzeba nie tylko być Insiderem. Trzeba także przyłączyć się do programu testerskiego dla aplikacji Zdjęcia i pobrać marcowe wydanie (2018.18022.13740.0 lub nowsze), które przy okazji doinstaluje ze sklepu odpowiednie kodeki. Po tym będzie można oglądać główne zdjęcia z plików HEIF w aplikacji, a także metadane i miniatury w Eksploratorze plików. Kodeki będą dostępne także dla innych aplikacji, które używają WIC, API WinRT Imaging lub XAML Image.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)