Windows 10 pozwoli usunąć dane diagnostyczne, Microsoft i tak je dostanie

Windows 10 pozwoli usunąć dane diagnostyczne, Microsoft i tak je dostanie

Windows 10 pozwoli usunąć dane diagnostyczne, Microsoft i tak je dostanie
23.01.2018 13:00

Telemetria w nowszych systemach Windows budzi obawy wielu osób, na czele z rządem Niemiec, który otrzyma specjalną wersję systemu. Prawdopodobnie jednak zbieranie danych diagnostycznych będzie mniej inwazyjne także na komputerach zwykłych użytkowników. Ostatnia kompilacja testowa systemu Windows 10, oznaczona numerem 1803, sugeruje, że Windows 10 da nam możliwość usuwania danych diagnostycznych.

Podejście Microsoftu do naszej prywatności od wydania Windowsa 10 jest krytykowane. Słusznie, ponieważ zaraz po wydaniu systemu nie mieliśmy żadnych informacji na temat tego, jakie dane są zbierane i po co. Dopiero w połowie ubiegłego roku Microsoft podzielił się szczegółami, ale wciąż nie zapewnił nam możliwości wyłączenia tych mechanizmów bądź przejrzenia gromadzonych danych.

żródło: ghacks.net
żródło: ghacks.net

W ostatnich kompilacjach dla Insiderów, wydanych w grudniu 2017 i styczniu 2018, w ustawieniach diagnostyki znajdziemy już zarezerwowane miejsce na wyłączenie telemetrii i uruchomienie przeglądarki danych diagnostycznych. Na razie znajduje się tam tylko tekst i nie ma żadnych prawdziwych przycisków, ale to dobry znak. Zapewne w kolejnych kompilacjach dostaniemy resztę narzędzi.

Niestety nie wiemy też dokładnie, jak będą zachowywać się wskazane opcje. Czy będzie można przejrzeć całą historię danych, czy tylko wybrany wycinek? Jak daleko będzie można „posprzątać” historię korzystania z komputera? Chodzi tylko o lokalną kopię na naszych komputerach, czy też mamy wpływ na dane, które już dostał Microsoft? Czy będzie można skasować informacje zanim zostaną wysłane?

Na koniec warto też zapytać, dlaczego wciąż nie ma perspektyw na możliwość wyłączenia zbierania tych danych albo chociaż wysyłania ich do Microsoftu. Zapowiedziane funkcje są krokiem w dobrą stronę, ale wciąż nie zapewniają nam odpowiedniego poziomu transparentności.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (96)