Windows 10X kontra złodzieje: reset komputera będzie możliwy dopiero po podaniu hasła

Windows 10X zyska nowe, ciekawe zabezpieczenie, fot. Getty Images
Windows 10X zyska nowe, ciekawe zabezpieczenie, fot. Getty Images
Oskar Ziomek

26.01.2021 13:57, aktual.: 26.01.2021 14:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Windows 10X otrzyma funkcję, która będzie utrudnieniem dla złodziei. Microsoft planuje bowiem uniemożliwić resetowanie komputera bez uwierzytelnienia użytkownika, przez co z urządzenia nie będzie można tak po prostu wymazać danych, kiedy trafi w niepowołane ręce, a co za tym idzie – w rękach złodzieja będzie raczej bezużyteczne.

Jak podaje Bleeping Computer, zabezpieczenie to udało się dostrzec w kompilacji Windows 10X, która nieoficjalnie trafiła na niektóre urządzenia. Testerzy zwrócili uwagę, że opcja "resetuj do stanu początkowego" dostępna w ustawieniach odzyskiwania Windowsa może podlegać pod opcje nowej ochrony antykradzieżowej, jak wprost nazwana jest opisywana nowość w ustawieniach.

Ochrona antykradzieżowa w Windows 10X, fot. Bleeping Computer.
Ochrona antykradzieżowa w Windows 10X, fot. Bleeping Computer.

"Ochrona antykradzieżowa zapobiega możliwości zresetowania twojego urządzenia i jego ponownego użycia przez kogoś innego. Kiedy ochrona jest włączona, konieczne jest wprowadzenie PIN-u lub hasła do Konta Microsoft przed resetowaniem i ponownym użyciem tego urządzenia" – brzmi krótki komunikat. Zważywszy, że Windows 10X powstaje głównie z myślą o przenośnych tabletach, może to skutecznie utrudnić ponowne użycie sprzętu w przypadku kradzieży; w końcu wyjęcie dysku twardego z systemem nie będzie wchodziło w grę.

Windows 10X powinien się pojawić na rynku w tym roku, ale najpierw na urządzeniach z jednym ekranem. Docelowo system ma bowiem obsługiwać także dwuekranowe sprzęty i głównie w tym celu powstaje. Ciekawostką jest fakt, że testerzy regularnego Windows 10 już dzisiaj mogą wymusić wyświetlenie animacji ładowania z Windows 10X. Szczegóły opisywaliśmy w odrębnej publikacji.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (109)