Windows 10X kontra złodzieje: reset komputera będzie możliwy dopiero po podaniu hasła

Windows 10X kontra złodzieje: reset komputera będzie możliwy dopiero po podaniu hasła

Windows 10X zyska nowe, ciekawe zabezpieczenie, fot. Getty Images
Windows 10X zyska nowe, ciekawe zabezpieczenie, fot. Getty Images
Oskar Ziomek
26.01.2021 13:57, aktualizacja: 26.01.2021 14:09

Windows 10X otrzyma funkcję, która będzie utrudnieniem dla złodziei. Microsoft planuje bowiem uniemożliwić resetowanie komputera bez uwierzytelnienia użytkownika, przez co z urządzenia nie będzie można tak po prostu wymazać danych, kiedy trafi w niepowołane ręce, a co za tym idzie – w rękach złodzieja będzie raczej bezużyteczne.

Jak podaje Bleeping Computer, zabezpieczenie to udało się dostrzec w kompilacji Windows 10X, która nieoficjalnie trafiła na niektóre urządzenia. Testerzy zwrócili uwagę, że opcja "resetuj do stanu początkowego" dostępna w ustawieniach odzyskiwania Windowsa może podlegać pod opcje nowej ochrony antykradzieżowej, jak wprost nazwana jest opisywana nowość w ustawieniach.

Ochrona antykradzieżowa w Windows 10X, fot. Bleeping Computer.
Ochrona antykradzieżowa w Windows 10X, fot. Bleeping Computer.

"Ochrona antykradzieżowa zapobiega możliwości zresetowania twojego urządzenia i jego ponownego użycia przez kogoś innego. Kiedy ochrona jest włączona, konieczne jest wprowadzenie PIN-u lub hasła do Konta Microsoft przed resetowaniem i ponownym użyciem tego urządzenia" – brzmi krótki komunikat. Zważywszy, że Windows 10X powstaje głównie z myślą o przenośnych tabletach, może to skutecznie utrudnić ponowne użycie sprzętu w przypadku kradzieży; w końcu wyjęcie dysku twardego z systemem nie będzie wchodziło w grę.

Windows 10X powinien się pojawić na rynku w tym roku, ale najpierw na urządzeniach z jednym ekranem. Docelowo system ma bowiem obsługiwać także dwuekranowe sprzęty i głównie w tym celu powstaje. Ciekawostką jest fakt, że testerzy regularnego Windows 10 już dzisiaj mogą wymusić wyświetlenie animacji ładowania z Windows 10X. Szczegóły opisywaliśmy w odrębnej publikacji.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (109)