Windows 11 dławi dyski SSD NVMe. Zapis nawet kilka razy wolniejszy

Windows 11 dławi dyski SSD NVMe. Zapis nawet kilka razy wolniejszy

Dysk SSD NVMe
Dysk SSD NVMe
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
09.12.2021 17:09

Użytkownicy Windowsa 11 zwracają uwagę na problem związany z dyskami SSD NVMe. Jak wynika z przeprowadzanych testów, system dławi ich wydajność, głównie podczas zapisu. Co ciekawe, wydajność spada tylko w przypadku dysków z partycją systemową.

Serwis XDA Developers opisuje ciekawy problem z wydajnością dysków SSD w Windows 11. Chodzi o problem kilkukrotnie niższych wyników w benchmarkach w przypadku dysków, na których znajduje się partycja systemowa. Jak pokazują sami użytkownicy, zamieszczając w sieci wyniki testów, w niektórych przypadkach wartość zapisu może być nawet kilka razy niższa. Wyniki w Windows 11 są też niższe niż w Windows 10.

Co interesujące, problem ten został zauważony już na etapie testów Windowsa 11 w programie Insider. Praktyka pokazuje jednak, że Microsoft nie uporał się z problemem do teraz i zaczyna on być zauważany w kolejnych komputerach. Na tę chwilę nie ma jednego wyjaśnienia, dlaczego testy mogą być tak różne. Jedna z teorii zakłada, że to konsekwencja domyślnie zastosowanego zabezpieczenia VBS, ale to nie tłumaczy dużej różnicy w wynikach względem Windowsa 10 (gdzie VBS też może działać).

Dwa testy dwóch identycznych dysków. Po lewej dysk z partycją C.
Dwa testy dwóch identycznych dysków. Po lewej dysk z partycją C.© XDA Developers

Ze zgłoszeń użytkowników Windowsa 11 wynika, że problem dotyczy zarówno dysków NVMe na PCIe 3.0, jak i 4.0. W tym momencie trudno stwierdzić, jak długo potrwa reakcja Microsoftu, zważywszy, że programiści teoretycznie wiedzą o problemie od miesięcy. Użytkownicy dodają, że nieznaczną poprawę można zauważyć po instalacji kompilacji 22000.348 Windowsa 11, ale i tak wydajność dysków w testach jest wówczas znacznie poniżej oczekiwań.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (102)