Windows 11 odcina się od Oczyszczania dysków - przynajmniej domyślnie

Windows 11 odcina się od Oczyszczania dysków - przynajmniej domyślnie

Windows 11 i ustawienia pamięci
Windows 11 i ustawienia pamięci
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek
06.09.2021 07:29

W Windows 11 nie uda się dotrzeć do Oczyszczania dysków z poziomu okna właściwości wybranego nośnika. Microsoft zastąpi przycisk odnośnikiem do nowych ustawień z Czujnikiem pamięci - w Windows 10 przyjętym po premierze ze średnim entuzjazmem.

Na zmianę w kompilacji testowej Windowsa 11 zwrócił uwagę serwis Techdows. Jak się okazuje, link do Oczyszczania dysków od lat dostępny we właściwościach dysków włączanych z poziomu menu kontekstowego, zostanie zastąpiony przyciskiem przenoszącym do ustawień Pamięć w "nowych" ustawieniach Windows 11.

Na tym etapie nie oznacza to, że Oczyszczanie dysków nie będzie dostępne w systemie. Narzędzie wciąż będzie można uruchomić na przykład komendą tekstową, ale można się spodziewać, że usunięcie odnośnika z właściwości dysków to pierwszy krok do ostatecznego usunięcia aplikacji z Windowsa 11. Z drugiej strony takie obawy pojawiały się już w 2018 roku, a w praktyce Oczyszczanie dysków do dziś działa w Windows 10.

Nowy odnośnik we właściwościach dysków w Windows 11
Nowy odnośnik we właściwościach dysków w Windows 11© Techdows

Opisywane zmiany zostały zauważone w kompilacji 22449.1000 Windowsa 11 w programie Insider na kanale Dev. Nowy przycisk we właściwościach dysków przenosi użytkownika do sekcji "Magazyn używany na innych dyskach", będącej elementem "Zaawansowanych ustawień magazynu" w ramach ustawień pamięci w systemie. Microsoft ewidentnie chce się odciąć od starszych narzędzi wciąż dostępnych w Windows.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (94)