Windows 11: opcjonalna łatka KB5011563 wprowadza znak wodny na tapetę

Aktualizacja Windows 11
Aktualizacja Windows 11
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek
Oskar Ziomek

29.03.2022 07:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Windows 11 dostał aktualizację KB5011563, która czeka w Windows Update, ale nie zostanie zainstalowana automatycznie. Na tę chwilę to opcjonalny pakiet, po instalacji którego można liczyć na sporo poprawek i ulepszeń. Jest też kontrowersyjna zmiana.

Zaczynając od dobrych wiadomości, KB5011563 usuwa z Windowsa 11 szereg usterek, w tym wycieki pamięci, problemy z PowerShellem czy niektóre błędy OneDrive'a. Wprowadza także jedną nową funkcję - po instalacji Windows 11 zyskuje możliwość wyświetlania 3 ważnych powiadomień jednocześnie.

Niestety KB5011563 to także wdrożenie kontrowersyjnego znaku wodnego na pulpicie w komputerach, w których działa Windows 11 na niewspieranym sprzęcie. W założeniu pomysł jest dobry - ma ostrzegać użytkowników, że zainstalowali system na własną odpowiedzialność wbrew zaleceniom i nie wszystko może działać poprawnie. Łatwo sobie jednak wyobrazić, że wiele osób będzie niezadowolonych.

Znak wodny na tapecie w Windows 11
Znak wodny na tapecie w Windows 11© Windows Latest

Jak jednak wspominał wcześniej serwis Windows Latest, znak wodny z pulpitu da się stosunkowo łatwo usunąć. Wystarczy zmienić wartość jednego wpisu w rejestrze, co dokładniej opisywaliśmy w innej publikacji. Należy przy tym podkreślić, że znak wodny związany z wymaganiami sprzętowymi zachowuje się inaczej niż ten o aktywacji Windowsa - w przeciwieństwie do niego jest widoczny tylko na pulpicie.

Pakiet KB5011563 na tę chwilę jest opcjonalny, co oznacza, że czeka w Windows Update, ale zostanie pobrany i zainstalowany tylko na życzenie użytkownika. Zmiany z tego pakietu zostaną jednak obligatoryjnie wdrożone do Windowsa 11 przy okazji najbliższych comiesięcznych łatek bezpieczeństwa, a więc w drugi wtorek kwietnia.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)