Windows 8 dla ARMów bez obsługi aplikacji dla x86

Windows 8 dla ARMów bez obsługi aplikacji dla x86

Grzegorz Niemirowski
19.05.2011 12:01

Podczas spotkania dla inwestorów firma Intel poinformowała, że system Windows 8 w wersji dla procesorów ARM nie pozwoli na uruchamianie tradycyjnych windowsowych aplikacji x86. Nie będzie więc kompatybilny z istniejącymi obecnie programami dla Windows.

Windows 8 ma być dostępny w dwóch głównych odmianach: Windows 8 Traditional dla procesorów x86/64 oraz Windows 8 ARM dla procesorów ARM SoC. Każda z nich będzie też miała kilka podwersji, tak jak obecnie są różne wersje Windows dla x86/64. Wersji dla platformy ARM ma być cztery. Pierwsza z odmian, tradycyjna, ma być w pełni wstecznie kompatybilna z Windows 7 za pomocą trybu zgodności. W przypadku drugiej programiści będą musieli przekompilować swoje istniejące aplikacje na nową architekturę, będą też konieczne modyfikacje kodu aplikacji.

Brak zgodności ARMowej wersji Windows z tradycyjnymi aplikacjami wynika głównie z trudnej emulacji architektury x86 na ARMach. Intel twierdzi, że takiej zgodności nigdy nie zaoferuje żaden z jego konkurentów. Brak kompatybilności będzie oznaczał bardzo małą ilość dostępnych programów w momencie premiery nowego Windows. Microsoft obiecał na razie jedynie udostępnienie Office oraz IE10 na nową platformę. Inni producenci aplikacji zapewne wstrzymają się z wydawaniem swoich programów na Windows 8 ARM do czasu zyskania popularności przez ten system. Jedynym plusem niekompatybilności będzie chyba odporność nowego Windows na istniejące obecnie wirusy.

Informacje podane przez Intela zostały przez Microsoft określone jako niedokładne i wprowadzające w błąd. Korporacja z Redmond nie poinformowała jednak, które z twierdzeń Intela miałyby być nieprawdziwe.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)