Windows 8 domyślnie bez odtwarzania DVD

Windows 8 domyślnie bez odtwarzania DVD

Wojciech Kowasz
04.05.2012 11:52

Posiadacze napędów Blu-ray w komputerze wiedzą pewnie, że w Windows 7 nie zostały wbudowane żadne kodeki umożliwiające odtwarzanie filmów zapisanych na tych nośnikach. Konieczna jest zatem instalacja oprogramowania firm trzecich. Wraz z premierą Windows 8 los Blu-ray podzieli także stary, dobry nośnik DVD.

Microsoft poinformował na blogu Building 8, że domyślnie w systemie Windows 8 nie będą znajdować się kodeki umożliwiające odtworzenie filmów zapisanych na płytach DVD. Oznacza to, że wbudowany w system odtwarzacz Windows Media Player nie wystarczy już, by obejrzeć film z domowej kolekcji czy wypożyczalni. Jak tłumaczy Microsoft, dzięki takiemu posunięciu w cenie systemu Windows 8 nie będzie już opłat licencyjnych z tytułu umieszczenia w nim kodeków, z których nie każdy przecież korzysta.

Jeśli mimo wszystko będziemy chcieli odtwarzać filmy z nośników DVD, to mamy kilka opcji. Prawdopodobnie otrzymaliśmy odtwarzacz przy zakupie wraz z komputerem czy napędem, możemy więc z niego skorzystać. Jeśli nie mamy jeszcze odtwarzacza, będziemy musieli zaopatrzyć się w inne oprogramowanie, choć niekoniecznie będziemy skazani na firmy trzecie. Windows Media Center, specjalna aplikacja dostosowana do pracy jako domowe centrum rozrywki, będzie pozwalać na odtwarzanie płyt DVD. Sęk jednak w tym, że w Windows 8 nie będzie ona już bezpłatnym komponentem wchodzącym w skład samego systemu. Windows Media Center będzie można dokupić za pośrednictwem apletu „Dodawanie funkcji” w panelu sterowania, wcześniej znanego pod nazwą Windows Anytime Upgrade. Aplet ten będzie też pozwalał na upgrade systemu do wyższej edycji funkcjonalnej. Nawet po zakupie Media Center jednak odtwarzanie nowych formatów możliwe będzie tylko w tej aplikacji, a nie np. w Windows Media Player.

Jeśli chodzi o cenę takiego rozszerzenia, Microsoft zapewnia, że będzie to „margines kosztów” samego systemu — oby tylko interpretacja tych słów okazała się korzystna dla użytkowników... Jeśli tak by się nie stało, to zawsze będzie można skorzystać z bezpłatnych alternatyw. Instalacja takich programów jak chociażby VLC czy Media Player Classic pozwoli odtwarzać filmy DVD bez dodatkowych inwestycji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (124)