Windows 8 z nowym sposobem wymiany danych między programami

Windows 8 z nowym sposobem wymiany danych między programami

Grzegorz Niemirowski
25.09.2011 01:21

Podczas konferencji BUILD 2011 Microsoft zaprezentował nowy sposób wymiany danych między aplikacjami, jaki zostanie zaimplementowany w Windows 8.

Nowy kanał komunikacyjny nosi nazwę Windows Share i jest swego rodzaju ulepszonym schowkiem. Umożliwia on przesyłanie tekstu, tekstu sformatowanego (RTF), bitmap, elementów przechowujących dane (np. plików), adresów URL, treści w formacie HTML, a także danych w rozszerzalnym formacie pozwalającym przesyłać dowolne dane, np. geolokalizacyjne czy kontakty. Windows Share tym się różni od standardowego schowka, że dane są wysyłane do konkretnej aplikacji. Gdy użytkownik chce coś wysłać, wyświetlana jest lista programów, które mogą odebrać daną treść. Transfer następuje w sposób przezroczysty.

W Windows Share wyróżniane są trzy punkty biorące udział w przesyle danych: źródło, broker oraz cel. Jak łatwo się domyślić, źródło i cel to aplikacje, między którymi transmitowane są dane. Broker to element systemu operacyjnego odpowiedzialny za stworzenie listy aplikacji mogących być celem oraz poprawne przesłanie danych. Aby aplikacja mogła służyć jako źródło, musi zarejestrować się w Data Transfer Managerze. Microsoft zachęca programistów, aby dodawali tę rejestrację (oraz resztę potrzebnego kodu) w swoich aplikacjach. Dzięki temu będą mogły korzystać z nowego mechanizmu komunikacyjnego. Ponadto, dla niestandardowych danych, przesyłanych za pomocą formatu rozszerzalnego, twórcy Windows zalecają korzystanie z ustandaryzowanych formatów danych, np. z witryny schema.org. Do dyspozycji programistów chcących skorzystać z Windows Share udostępniono przestrzeń Windows.ApplicationModel.DataTransfer w Windows Runtime.

Windows Share wydaje się dobrym pomysłem ze względu na bardziej bezpośrednie z punktu widzenia użytkownika przesyłanie danych oraz zachętę do używania ustandaryzowanych formatów. Jest też proste w użyciu dla programistów. Jeśli przekonają się oni do nowego sposobu wymiany danych, wkrótce stary, dobry schowek doczeka się konkurencji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)