Windows dostanie „piaskownicę” do uruchamiania aplikacji, którym nie ufamy

Windows dostanie „piaskownicę” do uruchamiania aplikacji, którym nie ufamy

09.08.2018 13:25, aktual.: 09.08.2018 14:24

Microsoft planuje wprowadzić do Windowsa 10 nowe zabezpieczenie, które powinno ułatwić życie administratorom. Do systemu wprowadzone zostanie izolowane środowisko InPrivate Desktop, w którym będzie można uruchomić i przetestować aplikacje z zewnętrznych źródeł. Możemy o nim myśleć jak o jednorazowej piaskownicy, tworzonej na potrzeby przetestowania jednej aplikacji i usuwanej natychmiast po zakończeniu pracy.

Informacje o InPrivate Desktop zostały odnalezione na forum dla Insiderów. Celem jest umożliwienie sprawdzania jakości i bezpieczeństwa aplikacji pochodzących z niezaufanych źródeł w sposób zapewniający izolację od systemu produkcyjnego i bez modyfikowania plików (potrzebne pliki można skopiować i wkleić do testowego środowiska. To rozwiązanie będzie zapewne łatwiejsze w użyciu i mniej problematyczne, niż ewentualne testy w zewnętrznych maszynach wirtualnych.

bleepingcomputer.com
bleepingcomputer.com

Pod pewnymi względami InPrivate Desktop działa tak samo, jak Windows Defender Application Guard (WDAG), pomagający walczyć z infekcjami. WDAG w podobny sposób izoluje potencjalnie szkodliwe strony, złośliwe programy i exploity pobrane z internetu. Procesy i karty przeglądarki są izolowane dzięki hipernadzorcy Hyper-V.

Według danych z Feedback Hub InPrivate Desktop będzie dostępny od kompilacji 17718 dla wszystkich gałęzi rozwojowych Windowsa, ale tylko w wersji Windows 10 Enterprise. Przynajmniej tak będzie na początku. Trzeba bowiem przypomnieć, że WDAG także był dostępny tylko dla najdroższego Windowsa, ale pod koniec 2017 roku trafił również do konsumenckiej wersji Pro. Do uruchomienia go będzie potrzeba przynajmniej 4 GB RAM-u, 5 GB miejsca na dysku, procesora z dwoma rdzeniami i włączonego hipernadzorcy (nie jest jasne, czy konieczna będzie instalacja Hyper-V). „Piaskownica” będzie dostępna dla użytkowników z uprawnieniami administratora.

Nie wiemy jeszcze, kiedy InPrivate Desktop trafi do użytkowników. Niektórzy spekulują, że zobaczymy go z wersją o nazwie kodowej 19H1.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (75)