Windows 10 działa na ponad 800 mln urządzeń, a Cortana odpowiedziała już na 18 mld pytań

Strona główna Aktualności
Windows 10 jest już zainstalowany w 800 mln urządzeń
Windows 10 jest już zainstalowany w 800 mln urządzeń

O autorze

Microsoft świętuje niemały sukces: Windows 10 działa już na 800 mln urządzeń. Do przełomowego miliarda jest więc jeszcze daleko, ale to i tak dużo lepszy wynik od tego sprzed kilkunastu miesięcy, gdy system ten był zainstalowany w 600 mln sprzętów.

By uczcić ten moment, producent podzielił się także innymi ciekawymi statystykami. Można się z nimi zaznajomić na oficjalnej stronie Microsoft w liczbach, która jest dostępna także w języku polskim. Wbrew temu, czego można by oczekiwać, dane dotyczą przede wszystkim Microsoftu jako firmy. Na dodatkowe statystyki związane z samym Windowsem 10 nie ma więc co liczyć.

Zestawienie to jest mimo wszystko ciekawym źródłem informacji, z którego dowiadujemy się między innymi, iż Microsoft udzielił dotąd 137 grantów w ramach programu AI for Earth, każdego dnia analizuje ponad 6,5 biliona sygnałów, by dbać o bezpieczeństwo użytkowników, pracownicy firmy w ramach wolontariatu przepracowali dotąd 700 tys. godzin, a głosowa asystentka Cortana odpowiedziała na ponad 18 miliardów pytań.

Tempo wdrażania najnowszego Windowsa 10 jest kiepskie

Poza statystykami dotyczącymi samego producenta, warto się jednak pochylić także nad innymi danymi, które dotyczą najnowszego wydania systemu. W tym przypadku chodzi o tempo wdrażania październikowej aktualizacji Windows 10, które zdecydowanie mogłoby być lepsze. W kilka miesięcy od premiery, najnowsze wydanie systemu działa bowiem dopiero na mniej niż co czwartym komputerze z Windows 10, a to najgorszy rezultat w historii "dużych aktualizacji funkcji" systemu.

Wolniejsze niż zwykle tempo wynika z nowego podejścia do udostępniania aktualizacji kolejnym użytkownikom. Microsoft pozwala na instalację nowej wersji tylko na tych komputerach, które nie sprawią dodatkowych problemów, na przykład z uwagi na zastosowane specyficzne oprogramowanie lub konfigurację. Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli takie tempo zostanie zachowane, na wiosnę październikowa aktualizacja będzie działać w mniej niż połowie wszystkich komputerów z Windows 10, a na rynku będzie się wówczas pojawiać kolejne duże wydanie, czyli Windows 10 w wersji 19H1.

© dobreprogramy
s