Windows XP świętuje 10 urodziny

Windows XP świętuje 10 urodziny

24.08.2011 14:05

Dziś urodziny obchodzi jeden z bardziej udanych systemów operacyjnych firmy Microsoft — Windows XP (eXPerience). Trudno w to uwierzyć, ale dziś mija 10 lat od wydania systemu, który nadal jest zainstalowany na ponad połowie polskich komputerów.

Dokładnie 24 sierpnia 2001 roku wydana została wersja RTM (Release to Manufacturing) Whistlera, co oznacza, że tego dnia rozpoczęta została produkcja systemu Windows XP. Na półki sklepowe XP trafił po raz pierwszy 25 października 2001. Wydając XP Microsoft zrezygnował z rozwijania równolegle dwóch gałęzi systemu — dla użytkowników domowych i do zastosowań zaawansowanych (NT) — na rzecz dwóch edycji: Home i Professional. System wprowadził między innymi wygładzanie czcionek na ekranach LCD przy pomocy ClearType, grupowanie programów na pasku zadań, możliwość nagrywania płyt z poziomu Windows Explorera, monitorowanie stanu baterii laptopa i szybkie przełączanie użytkowników.

Start systemu nie był może najlepszy, ale już po wydaniu pierwszego Service Packa z obsługą USB 2.0 i dysków większych niż 128 GB (standard LBA-48) we wrześniu 2002 roku XP rozwinął skrzydła. Dwa lata później pojawił się kolejny Service Pack, który wprowadził budzące kontrowersje Centrum zabezpieczeń systemu Windiows, nową zaporę i blokowanie wyskakujących okienek w IE. SP3 dla Windows XP został opóźniony przez prace nad Windowsem Vista i Office 2007, i pojawił się dopiero w maju 2008 roku. Niestety do ostatniej poprawki nie trafiła nowa wersja Internet Explorera ani Windows Media Playera.

Jak na dziesięcioletni system operacyjny, Windows XP trzyma się doskonale. Premiera jego niezbyt udanego następcy — Visty — zupełnie mu nie zaszkodziła. Dopiero pojawienie się Windowsa 7 lekko zachwiało popularnością dzisiejszego jubilata. Więcej o historii Windowsa XP można przeczytać w opisie systemu.

Wsparcie dla Windowsa XP zostanie zakończone w kwietniu 2014 roku. Microsoft nie planuje już wydawania kolejnych Service Packów i liczy na to, że XP powoli odchodzić będzie na jakże zasłużoną emeryturę. Obecnie wszystkie wysiłki firmy skupione są na tworzeniu Windowsa 8, który ma spowodować rewolucję na miarę premiery Windowsa 95 pod koniec ubiegłego wieku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (113)