Winter is coming, HBO is falling: hakerzy ujawniają tajemnice Gry o Tron

Winter is coming, HBO is falling: hakerzy ujawniają tajemnice Gry o Tron

01.08.2017 11:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Siódmy sezon kultowego serialu Gra o Tron jak zwykle rozbudziłinternetową społeczność, oddającą się zarówno namiętnemupiraceniu kolejnych odcinków, jak i spekulowaniu, co scenarzyścizrobią dalej, kogo tym razem zabiją. Niektórzy jednak niezamierzali spekulować. W jednym z bardziej spektakularnychcyberataków przełamali zabezpieczenia wewnętrznej sieci HBO iwydobyli z niej 1,5 TB danych, w tym m.in. skrypt niewyemitowanegojeszcze odcinka historii Westeros, a także kilka nowych odcinkówinnych seriali.

Dyrektor zarządzający HBO Richard Plepler pośrednio potwierdziłautentyczność przejętych danych, które od wczoraj krążą poSieci. W skierowanym do pracowników e-mailu pisze o„cyberincydencie”, który skończył się wykradzeniem poufnychinformacji. Przyznaje, że ataki takie są niszczące, uciążliwe iniepokojące dla całej firmy – zapewnia zarazem, że zarząd wrazz ekspertami z działu technicznego robi wszystko co może, byochronić wspólne interesy HBO.

Sieć telewizyjna nie odniosła się jednak do samej zawartościwycieku. Nie musiała, ze wstępnej analizy przejętych iupublicznionych danych wynika, że hakerzy nie przesadzali, to jedenz największych wycieków z firmowych sieci w ostatnich latach.Oprócz nowych odcinków seriali Room 104, Insecure, Barry i Ballers,w środku znalazł się też szkic czwartego odcinka Gry o Tron,ogromna ilość firmowej poczty (która dopiero czeka na analizę) idokumentów – a także obietnica, że to nie koniec.

Obraz

Strona winter-leak.com,która posłużyła napastnikom do upublicznienia wycieku, pod hasłemWinter is coming – HBO is falling. Nie ma w tym przesady, gdyżraptem trzy dni temu słynna telewizja ogłosiła wojnę z piratami„nielegalnie oglądającymi” Grę o Tron. Wszyscy przyłapani napobieraniu odcinków (zapewne przez BitTorrenta, a więc takżeudostępnianiu) mieli być namierzani, a ich dostawcy Internetuinformowani o konieczności zatrzymania naruszania własnościintelektualnej.

Efekt akcji będzie raczej mizerny, tym bardziej że dziświększość piracących seriale przerzuciła się na streaming.Pierwszy odcinek siódmego sezonu Gry o Tron miało nielegalnymikanałami obejrzeć niemal 92 miliony ludzi – z czego może okołomiliona wykorzystało do tego BitTorrenta. Jak twierdzą badacze rynkuz firmy MUSO, za lwią część tego piractwa odpowiadająużytkownicy przystawek telewizyjnych, oferowanych z Kodi i wtyczkamipozwalającymi łatwo wyszukiwać i oglądać treści z pirackichstreamingów (co w większości krajów nie jest nielegalne).

HBO nie jest pierwszą telewizją, która zobaczyła, jak siękończy drażnienie piratów i hakerów. W kwietniu po zapowiedzibardziej zdecydowanych działań w zakresie ochrony swojej własnościintelektualnej, Netflix doświadczył włamania do swojej wewnętrznejsieci, wskutek którego do Internetu trafiły nowe odcinkipopularnego serialu Orange is the New Black, na dwa miesiące przedoficjalną premierą.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (61)