WireGuard: VPN nowej generacji idealny dla Androida?

WireGuard: VPN nowej generacji idealny dla Androida?

WireGuard: VPN nowej generacji idealny dla Androida?
01.12.2017 17:30, aktualizacja: 01.12.2017 19:27

Wielu użytkowników Internetu nie jest w stanie wyobrazić sobie korzystania z niego bez VPN. Na rynku znajdziemy sporo oprogramowania, które ma zapewnić jak najlepszy i najwygodniejszy dostęp do wirtualnej prywatnej sieci. Większość dostępnych rozwiązań ma jednak sporo niedociągnięć, które wydają się być eliminowane przez nowy, bezpieczny protokół tunelowania – WireGuard.

Obraz

Jak informuje XDA Developers, rozwiązaniem problemów trawiących OpenVPN ma być WireGuard, który określany jest mianem nowej generacji VPN – składa się on z 3782 linijek kodu, co w stosunku do OpenVPN-a (116,7 tys. linijek), znacznie skróci audyty bezpieczeństwa. Mniej zaawansowani użytkownicy powinni ucieszyć się z informacji, że konfiguracja i rozpoczęcia korzystania z WireGuard jest znacznie sprawniejsza w porównaniu do importu certyfikatów na potrzeby OpenVPN.

[CB16] WireGuard: Next Generation Abuse-Resistant Kernel Network Tunnelby Jason Donenfeld

WireGuard powienien zainteresować się przede wszystkim użytkowników Androida: jest on wręcz stworzony z myślą o urządzeniach mobilnych. Nie drenuje akumulatora w takim stopniu jak większość pozostałych typów VPN. Ponadto umożliwia swobodne przechodzenie pomiędzy różnymi adresami: sieciami Wi-Fi i połączeniami komórkowymi.

Pojawiła się już aplikacja, która umożliwia korzystanie z WireGuard na Androidzie. Obecnie jest w fazie testów, ale może ją zainstalować każdy zainteresowany. Interfejs aplikacji charakteryzuje się prostotą i umożliwia ręczne konfigurowanie VPN, dodanie danych z pliku i szybkie sprawdzanie stanu połączenia.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Pełne możliwości WireGuard są dostępne, gdy ten VPN posiada natywną implementację w systemie operacyjnym. W związku z tym, społeczność deweloperów skupionych wokół XDA, za cel obrała zintegrowanie WireGuard bezpośrednio z ROM-ami – na razie dotyczy to Sultanxda dla OnePlus 3/3T.

Aplikację WireGuard znajdziecie w naszej bazie oprogramowania. Obecnie jest ona w fazie wczesnych testów i nie należy korzystać z niej jako głównego klienta VPN. Dodatkowo należy pamiętać, że zalecane jest wsparcie wewnątrz ROM-u, który umożliwi wykorzystanie pełnych możliwości WireGuard.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)