Woolim – ten tablet z Korei Północnej pasowałby do Roku 1984

Woolim – ten tablet z Korei Północnej pasowałby do Roku 1984

źródło: motherboard
źródło: motherboard
Oskar Ziomek
30.12.2016 13:24, aktualizacja: 31.12.2016 11:32

Spoglądając na rynek urządzeń elektronicznych w Korei Północnej napotkać możemy na nietypowy tablet, którego przeznaczenie nie pozostawia złudzeń. Mające dostarczać obywatelom rozrywkę, wnoszące powiew nowoczesności do ich domów urządzenie jest zarazem kolejnym narzędziem propagandy i kontroli.

Woolim został wyprodukowany przez firmę Hoozo z Chin. Z zewnątrz nie wyróżnia się niczym szczególnym i przypomina każdy inny tablet ze średniej półki. Wewnątrz jednak sytuacja jest już zgoła odmienna. Urządzenie zostało specjalnie przygotowane wyłącznie na rynek Najlepszej Korei, a tym samym pozbawione niektórych elementów wyposażenia. Spreparowane zostało również oprogramowanie – pod spodem kryje się czysty Android, ale został przykryty nakładką.

źródło: motherboard
źródło: motherboard

W tablecie wymieniono komponenty radiowe, tak by możliwe było jedynie łączenie się z lokalnym internetem krajowym. Da się również oglądać lokalną telewizję i korzystać z zainstalowanych na urządzeniu aplikacji edukacyjnych. Dzieci powinien ucieszyć fakt, iż wśród programów znalazły się również pozycje dla nich, w tym zmodyfikowana edycja Angry Birds.

Niestety reszta nie jest już tak kolorowa. Przy próbie uruchomienia każdej aplikacji czy otworzenia dokumentu, system operacyjny Woolima sprawdza, czy zgadzają się cyfrowe podpisy i dopiero wtedy zezwala na ich uruchomienie czy otworzenie. W praktyce oznacza to, że na urządzeniu nie odczytamy żadnego własnego pliku, ani nie zainstalujemy nowej aplikacji (wliczając w to bezpośrednią próbę uruchomienia plików APK).

źródło: motherboard
źródło: motherboard

Bezkompromisowo rozwiązano natomiast kwestię śledzenia działań użytkownika: tablet regularnie wykonuje zrzuty ekranu, których następnie nie można usunąć, ale są dostępne z poziomu innych aplikacji. Nietrudno zatem wyobrazić sobie, że w tle mogą być udostępniane władzom, by te miały pełny obraz tego, jak wykorzystywany jest tablet.

Cena urządzenia, która nie została jeszcze ujawniona, może okazać się wysoka. Wartość samych podzespołów Woolima oszacowano na niecałe 200 euro. Docelowy koszt będzie od tej kwoty jeszcze wyższy, co sugeruje, że urządzenie będzie w praktyce dostępne jedynie dla zamożniejszych mieszkańców Korei Północnej. Nic dziwnego więc, że tyle wysiłku włożono w zabezpieczenie ich przed niepożądanymi treściami.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (138)