Wspólne 5G. Operatorzy szykują list intencyjny do firmy Exatel

Wspólne 5G. Operatorzy szykują list intencyjny do firmy Exatel
26.09.2019 08:40
Wspólna sieć 5G bardziej realna niż myśleliśmy (fot. iStock)
Wspólna sieć 5G bardziej realna niż myśleliśmy (fot. iStock)

Pisząc o programie wyborczym PiS wspominaliśmy o pomyśle wprowadzenia jednej wspólnej dla operatorów sieci 5G. Okazuje się, że sprawa jest dużo bardziej rozwojowa, niż wielu myślało. Operatorzy szykują list intencyjny w tej sprawie.

Przede wszystkim pamiętajmy, że to tylko list intencyjny. Nie jest jeszcze pewnikiem, że poruszane w nim sprawy odniosą realny skutek. Mimo to, nie można przejść obojętnie. Wychodzi z niego konkretny krok w kierunku narodowej sieci 5G. Tak jak ostatnio przytaczaliśmy fragment z programu wyborczego obecnie rządzącej partii:

[quote]„Z uwagi na fundamentalne znaczenie sieci 5G dla bezpieczeństwa informatycznego Państwa doprowadzimy do sytuacji, w której kontrolę nad siecią będzie pełniła polska firma. Na tym etapie nie przesądzamy jaka to będzie firma."[/quote]

Exatel na straży 5G

Już wtedy mieliśmy pewne domysły, że jeśli tak faktycznie się stanie, to zapewne pierwszym wyborem będzie Exatel, ale jeszcze nie dzieliliśmy się nimi z czytelnikami. Teraz to coś więcej i nie ma co bagatelizować wcześniejszych rozważań, bo potwierdziło je nieoficjalnie źródło informacji, na które powołuje się Telko.in.

Operatorzy sieci komórkowej chcieliby właśnie z tą firmą współtworzyć jedną hurtową sieć 5G. Wspomina się o czterech operatorach MNO, więc nie trudno rozszyfrować zwrot jako Play, Orange, T-Mobile i Plus. Nowa infrastruktura opierałaby się na paśmie 700 Mhz. W jego ramach wydzielone będą 2 x 30 MHz i 1 x 20 MHz.

700 MHz a TV i wschód

Istnieje jednak jeden zasadniczy problem, który komplikuje wykorzystanie okolic 700 MHz. To pasmo charakterystyczne dla telewizji naziemnej i jest wykorzystywane aktywnie chociażby w krajach zza naszej wschodniej granicy. Nie tylko tam, ale państwa Unii Europejskiej to nie problem, bo w stosownym czasie nie będą wykorzystywać już w tych celach 700 MHz. Jednak blok wschodni nie jest tak skory do współpracy. Tym bardziej, że w Obwodzie Kaliningradzkim 700 MHz jest używane przez wojsko.

Inwestycja jest wyjątkowo droga, a wspólna infrastruktura zmniejszy wydatki każdego z podmiotów, poza tym może pozytywnie wpłynąć na czas prac. Exatel S.A., który zawiadywałby siecią 5G jest od kilku lat w 100% spółką państwową. W 2017 roku PGE S.A. będące wyłącznym właścicielem firmy, sprzedało ją w pełni Skarbowi Państwa.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)