WWDC: iOS 6 z mapami 3D i sprytnym odrzucaniem połączeń

WWDC: iOS 6 z mapami 3D i sprytnym odrzucaniem połączeń

11.06.2012 21:12, aktualizacja: 11.06.2012 23:54

Mobilny system firmy Apple jest niekwestionowaną gwiazdą dzisiejszej prezentacji w ramach WWDC.

Urządzeń z iOS do 30 marca sprzedało się w sumie 365 milionów. Scott Forstal, który prowadził tę część prezentacji, zaznaczył, że w przeciwieństwie do Androida, na prawie wszystkich iPhone'ach i iPadach zainstalowana jest jego najnowsza wersja (z Androida 4.0, który był wydany w październiku ubiegłego roku, korzysta teraz około 7%). Forstal pochwalił się ponadto sukcesem wprowadzonego w zeszłym roku iOS 5. Z jego systemu powiadomień korzystają obecnie 84 ze 100 najpopularniejszych aplikacji społecznościowych. iMessage zdobył sobie 140 milionów użytkowników, Game Center 130 milionów (5 miliardów wyników z gier publikowanych w ciągu tygodnia)... no i jeszcze Siri, która podbiła serca i doczekała się wielu kopii.

Nowości w iOS 6 zaczynają się od Siri, która w ciągu ostatnich 8 miesięcy nauczyła się wszystkiego o sporcie i jest w stanie odpowiadać na pytania o zawodników czy mecze. Drugą specjalnością Siri jest kino — asystentka została zintegrowana z serwisem Rotten Tomatoes i potrafi również na życzenie odtworzyć zwiastun produkcji.

Już wcześniej wspominaliśmy o tym, że samochody niektórych producentów (Mercedesy) będą miały wbudowane stacje dokujące dla iPhone'a. Apple pracuje z producentami aut nad systemem Eyes Free — możliwością wywołania Siri na przykład przyciskiem na kierownicy. Pierwsze auta dla posiadaczy iPhone'ów pojawią się jeszcze w tym roku.

Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku OS X 10.8, tu również możliwość publikowania informacji na Facebooku czy Twitterze została wbudowana w centrum powiadomień. iOS 5 jest mocno zintegrowany z Twitterem, zaś w wersji 6 systemu dodano najlepszą możliwą obsługę Facebooka na urządzeniu mobilnym. Jednak iPhone to nadal przede wszystkim telefon, i choć wydawałoby się, że tu już nic nowego nie można wymyślić, Apple wprowadził pewne przydatne usprawnienia. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość zapisania przypomnienia przy odrzucaniu połączenia, dzięki czemu nie zapomnimy oddzwonić. Apple odświeżył ponadto ideę wysłania wiadomości tekstowej typy „nie mogę teraz rozmawiać” do dzwoniącej osoby. Na uwagę zasługuje również tryb „nie przeszkadzać”, w którym telefon jest wyciszony, ale może przepuścić połączenia przychodzące od wybranych osób, lub jeśli ktoś dzwoni drugi raz w ciągu 3 minut. Specjalna skrzynka na wiadomości od ważnych osób znalazła się również w kliencie poczty.

Tymczasem FaceTime doczekał się możliwości prowadzenia rozmów przez połączenie 3G, a numer telefonu został zintegrowany z Apple ID, dzięki czemu połączenia przychodzące FaceTime można odebrać na dowolnym urządzeniu. Photo Stream z kolei zyskał możliwość dzielenia się zdjęciami z wybranymi znajomymi. Strumień zachowa się jak galeria na portalu społecznościowym — wybrane zdjęcia zostaną udostępnione wybranym znajomym, znajomi otrzymają powiadomienia i możliwość komentowania. Prawie jak na Facebooku.

Całkowicie nowym rozwiązaniem jest Passbook — aplikacja przechowująca nasze bilety, czy to do kina, czy na samolot. Aplikacja pozwoli ponadto szybko wytyczyć trasę do kina, do którego mamy bilet lub pokaże sklepy w pobliżu, do których mamy kupony zniżkowe, jeśli tylko autorzy aplikacji skorzystają z API dostarczonego przez Apple.

Długo czekaliśmy na mapy Apple'a. Producent przygotował nawigację krok-po-kroku, która działa również w czasie kiedy telefon jest zablokowany oraz platformę zbierającą informacje o ruchu na żywo. Oczywiście nawigacja może modyfikować trasę, jeśli znajdzie korki. Integracja z Siri nie jest żadnym zaskoczeniem, za to tryb Fly Over (widok 3D „z lotu ptaka”) robi piorunujące wrażenie. Widać, że Apple zrobił dobry użytek z technologii kupionej w zeszłym roku wraz z firmą C3.

Jeśli chodzi o terminy — tutaj nie ma zaskoczenia. Apple trzyma się schematu: iOS 6 beta jest już dostępny, zaś stabilne wydanie do rąk użytkowników trafi po wakacjach. Interesujący wydał się brak kompilacji iOS 6 dla pierwszej generacji iPada, mimo że oparty o starszy procesor iPhone 3GS znalazł się na liście wspieranych urządzeń.

Zapis wideo prezentacji można znaleźć na stronie poświęconej wydarzeniom firmy Apple.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)