Wyciek danych z popularnego menedżera haseł. Narażono 29 tysięcy firm

Wyciek danych z popularnego menedżera haseł. Narażono 29 tysięcy firm

Wyciek danych z popularnego menedżera haseł. Narażono 29 tysięcy firm
Źródło zdjęć: © Getty Images | adamkaz
24.04.2021 10:39

Użytkownicy Passwordstate, popularnego menedżera haseł, zostali dotknięci ogromnym wyciekiem danych. Doszło do ingerencji hakerów, którzy umieścili złośliwe pliki w programie, co doprowadziło do naruszenia bezpieczeństwa 29 tysięcy firm i 370 tysięcy pracowników korzystających z aplikacji.

Nieznani sprawcy włamali się na serwery Click Studios, gdzie podłożyli kilka szkodliwych elementów, które zostały przesłane wszystkim użytkownikom Passwordstate w ramach aktualizacji. Złośliwy kod działał wyłącznie w pamięci operacyjnej komputerów.

Wszystko odbyło się bez wiedzy (ani interakcji) dotkniętych problemem firm. Aktualizacje dokonywały się automatycznie, a z pozoru nie odbywało się w ich trakcie nic niepokojącego dla użytkowników. W międzyczasie złośliwy kod umożliwił pobieranie informacji o komputerach ofiar, w tym także haseł przechowywanych w menedżerze Password, a następnie przesyłał je na serwery hakerów.

Incydent trwał około dwóch dni. Serwery Passwordstate były podatne na ataki od 20 kwietnia, godzina 10:33 do 22 kwietnia 2021 r., godzina 14:30 czasu polskiego. Hakerzy odłączyli swoje własne serwery 7 i pół godziny wcześniej.

Warto podkreślić, że z Passwordstate korzysta wiele największych firm na świecie, w tym te notowane w rankingu Fortune 500, ale i także małe przedsiębiorstwa.

Weryfikacja dwuetapowa pozwala zminimalizować skutki ataków

Wyciek danych jest szczególnie niepokojący, gdyż pokazuje, że zaatakowanie serwerów firm odpowiadających za przechowywanie haseł może doprowadzić do niebezpieczeństwa na ogromną skalę. W tym konkretnym przypadku jedyną nadzieją na zminimalizowanie skutków ataku jest włączenie weryfikacji dwuetapowej.

W przypadku używania weryfikacji dwuetapowej pozyskane przez cyberprzestępców hasła i loginy nie wystarczą do zalogowania się do systemów firmowych. W takim przypadku wymagany jest jeszcze unikatowy kod przypisany do konkretnego urządzenia (np. smartfona).

Firma Click Studios natychmiast poinformowała swoich klientów o naruszeniu zabezpieczeń, a każdy kto korzysta z Passwordstate powinien natychmiast zmienić wszystkie przechowywane hasła.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)