Wyciekła prawdopodobna specyfikacja procesora PlayStation 5 / Xboksa Scarlett

Z dużą dozą prawdopodobieństwa poznaliśmy właśnie specyfikację czipu, który stanie u podstaw PlayStation 5 lub nowego Xboksa, znanego pod nazwą kodową Scarlett. Istnienie jednostki ujawnił Tajwańczyk o pseudonimie «APISAK», odpowiadający za wiele potwierdzonych w późniejszym czasie przecieków – odkrył m.in. procesory mobilne Ryzen 3000, przed ich zapowiedzią.

Wygląda na to, że tym razem szykują się naprawdę mocne maszyny
Wygląda na to, że tym razem szykują się naprawdę mocne maszyny
Piotr Urbaniak

19.01.2019 16:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

«APISAK» donosi, że AMD pracuje nad układem o oznaczeniu 2G16002CE8JA2_32/10/10_13E9, określanym też nazwą kodową Gonzalo. Znając nomenklaturę stosowaną przez firmę z Sunnyvale, można odczytać parametry i przeznaczenie tego układu.

Z grubsza – jest to APU, skierowane na rynek gier i oferujące zintegrowany układ graficzny w architekturze Navi, co pokrywa się ze wcześniejszymi doniesieniami dotyczącymi przyszłych konsol.

AMD Gonzalo, czyli Zen 2 i Navi 10 Lite

Przechodząc do dokładniejszej specyfikacji, mowa o ośmiordzeniowym procesorze z rdzeniami Zen o taktowaniu bazowym 1,6 GHz i turbo 3,2 GHz, wyposażonym dodatkowo w 4 MB pamięci L2 i 16 MB pamięci L3. Warto zwrócić uwagę, że dokładnie takimi samymi cechami poszczycić się może pojedynczy CCX w mikroarchitekturze Zen 2 (technologia: 7 nm), a to z kolei odpowiada dotychczasowej koncepcji Ryzen APU: jeden CCX oraz układ graficzny.

Sam układ graficzny, dodam, zdaje się legitymować taktowaniem na poziomie 1,0 GHz.

Pewną niespójność stanowi jedynie fakt, że czip z przecieku wyraźnie skojarzony jest z podstawką AM4. W konsoli raczej zostanie zastosowana obudowa BGA, czyli stałe połączenie lutownicze. Tym niemniej klasyczne gniazdo może być wyłącznie tymczasowym rozwiązaniem, na potrzeby testów – bo już oznaczenie platformy, przypomnę, nie świadczy o desktopowym wykorzystaniu.

Programy

Zobacz więcej
Komentarze (93)