Wyciekła prawdopodobna specyfikacja procesora PlayStation 5 / Xboksa Scarlett

Wygląda na to, że tym razem szykują się naprawdę mocne maszyny
Wygląda na to, że tym razem szykują się naprawdę mocne maszyny
Piotr Urbaniak

19.01.2019 16:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Z dużą dozą prawdopodobieństwa poznaliśmy właśnie specyfikację czipu, który stanie u podstaw PlayStation 5 lub nowego Xboksa, znanego pod nazwą kodową Scarlett. Istnienie jednostki ujawnił Tajwańczyk o pseudonimie «APISAK», odpowiadający za wiele potwierdzonych w późniejszym czasie przecieków – odkrył m.in. procesory mobilne Ryzen 3000, przed ich zapowiedzią.

«APISAK» donosi, że AMD pracuje nad układem o oznaczeniu 2G16002CE8JA2_32/10/10_13E9, określanym też nazwą kodową Gonzalo. Znając nomenklaturę stosowaną przez firmę z Sunnyvale, można odczytać parametry i przeznaczenie tego układu.

Z grubsza – jest to APU, skierowane na rynek gier i oferujące zintegrowany układ graficzny w architekturze Navi, co pokrywa się ze wcześniejszymi doniesieniami dotyczącymi przyszłych konsol.

AMD Gonzalo, czyli Zen 2 i Navi 10 Lite

Przechodząc do dokładniejszej specyfikacji, mowa o ośmiordzeniowym procesorze z rdzeniami Zen o taktowaniu bazowym 1,6 GHz i turbo 3,2 GHz, wyposażonym dodatkowo w 4 MB pamięci L2 i 16 MB pamięci L3. Warto zwrócić uwagę, że dokładnie takimi samymi cechami poszczycić się może pojedynczy CCX w mikroarchitekturze Zen 2 (technologia: 7 nm), a to z kolei odpowiada dotychczasowej koncepcji Ryzen APU: jeden CCX oraz układ graficzny.

Sam układ graficzny, dodam, zdaje się legitymować taktowaniem na poziomie 1,0 GHz.

Pewną niespójność stanowi jedynie fakt, że czip z przecieku wyraźnie skojarzony jest z podstawką AM4. W konsoli raczej zostanie zastosowana obudowa BGA, czyli stałe połączenie lutownicze. Tym niemniej klasyczne gniazdo może być wyłącznie tymczasowym rozwiązaniem, na potrzeby testów – bo już oznaczenie platformy, przypomnę, nie świadczy o desktopowym wykorzystaniu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (93)