Wystarczy VIN by otworzyć nowe BMW bez posiadania kluczyka

Wystarczy VIN by otworzyć nowe BMW bez posiadania kluczyka

Wystarczy VIN by otworzyć nowe BMW bez posiadania kluczyka
11.07.2016 14:31

Zdalna możliwość sterowania wybranymi funkcjami auta jest świetnym rozwiązaniem. Dzięki niej możemy sprawdzić stan paliwa czy włączyć klimatyzację. Niestety jednak zdalny dostęp mogą uzyskać także cyberprzestępcy. BMW nadal nie załatało dwóch luk w swoim ConnectedDrive, ktoś niepowołany może więc otworzyć auto bez kluczyka.

Pierwsza z luk, ta poważniejsza, wiąże się z możliwością wykorzystania numeru VIN. Cyberprzestępca, który wejdzie w posiadanie numeru identyfikacji pojazdu, może go przypisać do swojego konta na portalu BMW ConnectedDrive. Dzięki temu zyska dostęp do wielu funkcji samochodu, w tym do najgorszego – możliwości otworzenia auta bez posiadania kluczyka.

Obraz

Druga z luk umożliwia zaś atakującemu zresetowanie hasła użytkownika na stronie BMW i ustawienie własnego. Obie podatności zostały odkryte przez naukowców z Vulnerability Laboratory, którzy zajmują się bezpieczeństwem. Zostały one zgłoszone niemieckiemu koncernowi, ale do tej pory nie doczekano się odpowiedzi, a co gorsza, luki nie zostały załatane.

Obraz

Jak wyjaśniają osoby, które znalazły podatność, w systemie BMW ConnectedDrive to numer VIN wykorzystywany jest do rozpoznania i połączenia się z konkretnym samochodem. Przy pierwszym logowaniu należy podać poprawny VIN, ale z wykorzystaniem luki można pominąć walidację VIN. Haker po ominięciu mechanizmu bezpieczeństwa może więc zyskać zdalny dostęp do innego auta BMW.

Z obecnych informacji wynika, że największym zagrożeniem jest możliwość otworzenia auta bez kluczyka. Miejmy nadzieję, że na tym się skończy. Wcześniej słyszeliśmy, że cyberprzestępcy w samochodzie Jeepa mogli zyskać dostęp nawet do systemu sterowania hamulcami, a jak łatwo się domyśleć, takie coś może skończyć się tragedią.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)