Xbox z Fluent Design: nowe wzornictwo wymaga nowych nawyków

Strona głównaXbox z Fluent Design: nowe wzornictwo wymaga nowych nawyków
14.07.2017 15:10
Xbox z Fluent Design: nowe wzornictwo wymaga nowych nawyków

Poznaliśmy już Xboksa One X, czyli najpotężniejszą konsolę w historii. Teraz dzięki serwisowi WindowsCentral, odwiedziliśmy się jakie zmiany w interfejsie Xboksa szykuje nam Microsoft. Nowości najpewniej pojawią się wraz z nową konsolą i trafią również na podstawowego Xboksa One. Interfejs zostanie stworzony według zasad wzornictwa Fluent Design i z pewnością będzie atrakcyjniejszy, chociaż niekoniecznie wygodniejszy.

Światło, głębia, ruch, skala – to właśnie te cechy są wyznacznikiem Fluent Design, nowego języka wzornictwa, który powoli zostaje wprowadzany do aplikacji Windowsa 10 oraz Windows 10 Mobile. W związku z tym, że Windows 10 to system dla wszystkich nowych urządzeń Microsoftu, mający je w mniejszym lub większym stopniu połączyć, to założenia Fluent Design muszą trafić także na Xboksa.

Zmiany w interfejsie Xboksa trafiają już do Insiderów. Na konsolach z testową wersją oprogramowania (wersja 1706), po zresetowaniu konsoli, testerzy ujrzą nowe menu konfiguracyjne. Pojawiły się bardziej złożone animacje, rozmycia i poszczególne elementy stały się większe. Na razie mamy do czynienia tylko z ustawieniami wstępnymi pozwalającymi skonfigurować konsolę, ale są one zapowiedzią dalszych zmian w całym interfejsie.

Microsoft szykuje się do kolejnej dużej aktualizacji oprogramowania Xboksa. Poprzednia miała miejsce w marcu tego roku. Podczas aktualizacji Creators Update przebudowany został interfejs, który stał się atrakcyjniejszy i w wybranych elementach bardziej przejrzysty. Jednak zmusił on użytkowników do zmiany kilku przyzwyczajeń, choćby szybkiego wychodzenia z gry czy wykonywania zrzutów ekranu. Nie wszyscy uważają, że były to zmiany na plus, a z nowego interfejsu korzysta się im mniej wygodnie.

Możliwe, że podobne problemy pojawią się wraz z kolejnym przebudowaniem interfejsu Xboksa i to mającym miejsce w niewielkim odstępie czasu – nikt z tak częstych zmian raczej nie jest zadowolony. Wraz z Fluent Design ponownie trzeba będzie zmieniać przyzwyczajenie. Miejmy tylko nadzieję, że nowe wzornictwo będzie nie tylko postawieniem na atrakcyjność, ale także na komfort korzystania, coś co gracze cenią znacznie wyżej od efektownych animacji i rozmyć tła.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)