Nowy laptop z masą crappu? Jest wygodne narzędzie do zbiorczego usuwania śmieci: PC Decrapifier

Nowy sprzęt, czy to komputer PC czy laptop zwykle są zawalone masą nikomu niepotrzebnego softu, zwanym crappem. Producenci nic sobie nie robią z "wołań" klientów o możliwość wyboru co chcemy instalować i żeby zwiększać swój zysk dają coraz więcej "prezentów". Po zakupie trzeba więc albo poświęcić czas na usuwanie albo zrobić format. Z tym ostatnim jest tak, że nie każdy ma chęci na to, czasem wśród crappu są jakieś perełki, których nigdzie nie można pobrać na czysty system...

Co zrobić by oczyścić komputer szybciej?

Na pewno nie warto nawet otwierać panelu sterowania- systemowy aplet usuwania aplikacji jest ułomny i na raz usuwa tylko jeden program. Przy dziesiątkach aplikacji schodzi na to masa czasu. Do tego niektórych nawet nie potrafi skutecznie wywalić. Na ratunek przychodzi PC Decrapifier. Nie jest to narzędzie idealne ale przynajmniej nie jest tak ograniczone jak systemowy aplet.

Jak działa ten program?

Po odpaleniu aplikacji możemy sprawdzić czy mamy najnowszą wersję, utworzyć punkt przywracania, następnie program wyświetli nam listę proponowanych programów do usunięcia- trzeba to jednak dobrze przejrzeć bo u mnie chciał wywalić sterownik karty graficznej... wiadomo jaki byłby finał :D Wybrane z tej listy aplikacje są usuwane przez program automatycznie (odpada klikanie dalej...). Następnie widzimy listę wszystkich aplikacji, z której ręcznie wybieramy co chcemy jeszcze wywalić. Z tej listy program nie usuwa sam a jednie uruchamia kolejne deinstalatory. Przewaga nad systemowym apletem polega na tym, że jednocześnie można usuwać kilka aplikacji, program znacznie szybciej uruchamia kolejne deinstalatory niż aplet Windows. U mnie program poradził sobie z 2 aplikacjami, z którymi aplet Windows nie bardzo sobie chciał poradzić...

Upewnij się co kasujesz!

Przed usunięciem czegoś, gdy nie mamy pewności, że nie jest to jakaś ważna/przydatna aplikacja wpisujemy jej nazwę w Google i sprawdzamy gdyż jak wspomniałem wyżej program na pierwszej liście potrafi pokazać sterownik karty grafiki jako "crapp" a druga lista wyświetla wszystko i póki co program nie ma żadnego filtra, który by ukrył potrzebne dodatki.

PC Decrapifier vs format

Oczywiście, że tylko format zapewni nam w pełni czysty system ale jak wspomniałem na początku, czasem są perełki, których nie chcemy tracić poprzez format. Druga sprawa to do czystego systemu trzeba wgrać samemu wszystkie stery, co samo w sobie nie jest problemem ale niektóre laptopy wymagają odpowiedniej kolejności ich wgrywania by np. zadziałały klawisze funkcyjne do jasności ekranu/głośności itd. Nie ma też co ukrywać, że gotowy system jest wygodny ;)
Osobiście wyczyściłem tym programem system z crapu i chodzi całkiem dobrze więc nie odczuwam potrzeby wgrywania Windows7 na czysto.

link do oficjalnej strony producenta, na której można pobrać program i zobaczyć więcej screenów.

Program jest darmowy do użytku niekomercyjnego!
Zgodny z Windows 200- Windows7 (W8 NIE WYMIENIONY!)

zamieszczony przeze mnie screen pochodzi ze strony wyżej podanej.

Zapraszam do komentarzy ;)