Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Nowy laptop z masą crappu? Jest wygodne narzędzie do zbiorczego usuwania śmieci: PC Decrapifier

Nowy sprzęt, czy to komputer PC czy laptop zwykle są zawalone masą nikomu niepotrzebnego softu, zwanym crappem. Producenci nic sobie nie robią z "wołań" klientów o możliwość wyboru co chcemy instalować i żeby zwiększać swój zysk dają coraz więcej "prezentów". Po zakupie trzeba więc albo poświęcić czas na usuwanie albo zrobić format. Z tym ostatnim jest tak, że nie każdy ma chęci na to, czasem wśród crappu są jakieś perełki, których nigdzie nie można pobrać na czysty system...

Co zrobić by oczyścić komputer szybciej?

Na pewno nie warto nawet otwierać panelu sterowania- systemowy aplet usuwania aplikacji jest ułomny i na raz usuwa tylko jeden program. Przy dziesiątkach aplikacji schodzi na to masa czasu. Do tego niektórych nawet nie potrafi skutecznie wywalić. Na ratunek przychodzi PC Decrapifier. Nie jest to narzędzie idealne ale przynajmniej nie jest tak ograniczone jak systemowy aplet.

Jak działa ten program?

Po odpaleniu aplikacji możemy sprawdzić czy mamy najnowszą wersję, utworzyć punkt przywracania, następnie program wyświetli nam listę proponowanych programów do usunięcia- trzeba to jednak dobrze przejrzeć bo u mnie chciał wywalić sterownik karty graficznej... wiadomo jaki byłby finał :D Wybrane z tej listy aplikacje są usuwane przez program automatycznie (odpada klikanie dalej...). Następnie widzimy listę wszystkich aplikacji, z której ręcznie wybieramy co chcemy jeszcze wywalić. Z tej listy program nie usuwa sam a jednie uruchamia kolejne deinstalatory. Przewaga nad systemowym apletem polega na tym, że jednocześnie można usuwać kilka aplikacji, program znacznie szybciej uruchamia kolejne deinstalatory niż aplet Windows. U mnie program poradził sobie z 2 aplikacjami, z którymi aplet Windows nie bardzo sobie chciał poradzić...

Upewnij się co kasujesz!

Przed usunięciem czegoś, gdy nie mamy pewności, że nie jest to jakaś ważna/przydatna aplikacja wpisujemy jej nazwę w Google i sprawdzamy gdyż jak wspomniałem wyżej program na pierwszej liście potrafi pokazać sterownik karty grafiki jako "crapp" a druga lista wyświetla wszystko i póki co program nie ma żadnego filtra, który by ukrył potrzebne dodatki.

PC Decrapifier vs format

Oczywiście, że tylko format zapewni nam w pełni czysty system ale jak wspomniałem na początku, czasem są perełki, których nie chcemy tracić poprzez format. Druga sprawa to do czystego systemu trzeba wgrać samemu wszystkie stery, co samo w sobie nie jest problemem ale niektóre laptopy wymagają odpowiedniej kolejności ich wgrywania by np. zadziałały klawisze funkcyjne do jasności ekranu/głośności itd. Nie ma też co ukrywać, że gotowy system jest wygodny ;)
Osobiście wyczyściłem tym programem system z crapu i chodzi całkiem dobrze więc nie odczuwam potrzeby wgrywania Windows7 na czysto.

link do oficjalnej strony producenta, na której można pobrać program i zobaczyć więcej screenów.

Program jest darmowy do użytku niekomercyjnego!
Zgodny z Windows 200- Windows7 (W8 NIE WYMIENIONY!)

zamieszczony przeze mnie screen pochodzi ze strony wyżej podanej.

Zapraszam do komentarzy ;)
 

windows oprogramowanie porady

Komentarze

0 nowych
Scorpions.B REDAKCJA  23 #1 05.07.2013 19:21

Ciekawy program, może się przydać. Ja po zakupie lapka od HP musiałem usunąć kilka programów, troszkę tego było, najbardziej irytuje mnie, że producent instaluje różne wtyczki itp. Na szczęście HP instaluje też świetne aplikacje, które np: aktualizują sterowniki i oprogramowanie producenta ;)

Dimm   4 #2 05.07.2013 19:49

Do dziś nie odkryłem zastosowania M$ SQL Server preinstalowanego na tańszych laptopach Lenovo.

mktos   11 #3 05.07.2013 20:23

@Dimm: Prawdopodobnie jest bazą danych lokalną dla innych aplikacji (być może producenta).

  #4 05.07.2013 20:35

Wywala Windowsa?

  #5 05.07.2013 20:47

Ja jednak preferuję format i instalację na czysto.
Ok, nie zawsze jest możliwość (brak nośnika z SO).
Ok, nie jest to najszybsza metoda.
Ok, bywa, że są pogubimy się ze sterownikami (acz w nowych to rzadkość).
No ale jednak rezultat jest taki, że nie mamy ani śmieci, ani żadnych pozostałości.


@Scorpions.B:
Zgadzam się. HP daje również nieco przydatnego softu od siebie, w szczególności w seriach Probook/Elitebook (bo w Pavilionach to nie bardzo). No i dobrze, że ten soft da się bez problemu ściągnąć z ich witryn.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #6 05.07.2013 20:51

Program ciekawym, ale w sumie to tylko deinstalator programów. Podejrzewam, że podobnie można potraktować system programem Revo Uninstaller czy Ccleaner. Ale i tak go spróbuje, zwłaszcza, że okazja leży przede mną na biurku:)

  #7 05.07.2013 20:57

Czegoś takiego potrzebowałem. Dziękuję za fajny wpis.

Mam jedno pytanie. Co to znaczy "crappu"?

Dimm   4 #8 05.07.2013 21:28

Niestety, ale żadna aplikacja nigdy go nie wymagała. Po prostu crapware za które ktoś wziął pieniądze.

pawcio1212   7 #9 05.07.2013 22:22

to już lepiej tym programem
http://www.dobreprogramy.pl/SlimComputer,Program,Windows,25840.html
przynajmniej pokazuje czy dany program może być potrzebny

Over   9 #10 06.07.2013 13:01

Jak dla mnie najprostrzym sposobem odsyfienia nowego kompa to Format C: + wywalic partycje recovery, i zainstalować system na nowo i wybrane programy które się przydają tyle...

ziggurad   13 #11 06.07.2013 14:09

Moje narzekania na ten temat:
http://www.dobreprogramy.pl/ziggurad/Asus-nowy-laptop-z-ogromna-iloscia-zbednych...
Niedługo będę mieć przed sobą nowego laptopa ze sklepu ale chyba od razu zdecyduje się na format... Jeszcze zobaczymy co będzie na dysku itp...

Jeśli mam lapka z windowsem 7 to mogę spokojnie wywalić wszystko z dysku wraz z obrazem, ściągnąć system z neta i użyć mojego keya? :)

xomo_pl   24 #12 06.07.2013 14:39

@ziggurad;
na lapku z W7 możesz, jedyne co to pewnie będziesz musiał telefonicznie go aktywować bo klucz z nalepki jest nieaktywny. Zawsze możesz też skopiować aktywację oryginalnego systemu.

@0ver
Też zwykle popierałem format c jako receptę na mulący system od producenta ale jak wspomniałem we wpisie... czasem są programy, które są po prostu fajne a w czystym systemie ich mieć nie będziemy.
Dobrze zrobiony deinstalator usunie program tak, że nie będzie on zamulał systemu więcej.
PC Decrapifier poradził sobie u mnie bardzo dobrze, nie została żadna usługa w msconfig, która by startowała wraz z Win a której program usunięto.

Over   9 #13 06.07.2013 14:53

@zomo_prl
Zgodzę się z tobą że niekiedy pewnego programu nie ma, ale głównie wystarczy głębiej poszukać.
Jednakże wolę dla spokoju swojego zrobić formata.
@ziggurad
Masz klucz masz obraz także nie widzę problemu żebyś nie mógł aktywować systemu.
Osobiście rzadko kiedy zdarza się żeby nie dało się aktywować klucza przez neta, czasami jednak trzeba dzwonić ale M$ wysyła w smsie kody do wpisania do systemu ;)

FaUst   13 #14 07.07.2013 11:14

@Over
Wysyłał (bo do Win8 nie chcieli wysłać tylko dyktowali ;))