YouTube Kids: co oferuje YouTube przeznaczony tylko dla dzieci i jak go używać?

YouTube Kids: co oferuje YouTube przeznaczony tylko dla dzieci i jak go używać?

15.11.2018 15:02, aktual.: 17.11.2018 12:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dobieranie treści odpowiednich dla dzieci w ogromnym katalogu YouTube'a to nie lada wyzwanie. Pomoże w tym YouTube Kids, czyli wersja platformy z filmami kierowana do najmłodszych, w której dostępne są moderowane treści, a rodzice mogą też sami zgłaszać nieodpowiednie filmy. Aplikacja działa w Polsce i proponuje tu materiały głównie w języku polskim. Choć o aplikacji YouTube Kids można powiedzieć sporo złego, ma jedną niezaprzeczalną zaletę – w pewien sposób zachęca rodziców do korzystania z YouTube'a razem z dzieckiem.

Po pierwszym uruchomieniu YouTube Kids rodzic musi zalogować się na swoje konto Google i skonfugirować aplikację dla dzieci. Zadaniem rodzica na tym etapie jest utworzenie profili dla dzieci, podając ich wiek i ewentualnie także miesiąc urodzenia. Na tej podstawie dopasowywane będą kolejne sugestie. Dla młodszych dzieci YouTube Kids podpowie więcej bajek, starszym będzie proponować poważniejsze materiały i programy edukacyjne, odpowiednie dla ich wieku. Co ważne, profile będą "dorastały” razem z dziećmi.

  • gotowy profil dziecka
  • ustawienia profilu dziecka
[1/2] gotowy profil dziecka
  • ustawienia minutnika
  • odblokowanie aplikacji
[1/2] ustawienia minutnika

Przekazując smartfon dziecku rodzice mogą także wyłączyć wyszukiwarkę na jego koncie, ale nie jest to konieczne. YouTube Kids nieźle radzi sobie z podpowiadaniem filmów odpowiednich dla dzieci i ogranicza wyszukiwane hasła. Istnieje też możliwość ręcznego blokowania pojedynczych filmów przez rodzica i wyczyszczenia historii oglądanych filmów. Rodzice mogą również wyznaczyć czas na korzystanie z aplikacji, uruchamiając "minutnik”. Domyślnie konto rodzica jest zabezpieczone pytaniem o wynik mnożenia, ale jeśli dzieci radzą sobie z liczeniem, warto ustawić własny pin.

  • tego hasła YouTube Kids nie wyszukuje
  • widok odtwarzania i sugestii
[1/2] tego hasła YouTube Kids nie wyszukuje

Po uruchomieniu aplikacji każde z dzieci ma możliwość przejścia na swój profil, zmienić awatar i zabezpieczyć go swoim własnym hasłem. Konta dzieci będą dostępne na każdym urządzeniu, gdzie rodzic zaloguje się na swoje konto Google. Gdyby dziecko zapomniało swoje hasło, rodzic może je usunąć. Co ważne, rodzice nie mają bezpośredniego dostępu do historii przeglądania, a aplikacja zachęca do wspólnego korzystania z YouTube'a. Można nawet wysyłać materiały bezprzewodowo na telewizor.

Aplikacja sprawdza się całkiem nieźle z polskimi materiałami, ale nie jest idealna. Algorytmy dobierające treści dla najmłodszych użytkowników mogą się pomylić, co pokazał przypadek makabrycznej Peppy, która była dostępna w YouTube Kids. Podczas testów jednak udało nam się uniknąć takich problemów, filmów o płaskiej ziemi, U.F.O. i tym podobnych. Trzeba więc uwagę na to, jak z YouTube Kids korzystają najmłodsi, a najlepiej robić to wspólnie.

YouTube Kids znajdziecie w naszej bazie aplikacji. Jeśli zaś chcecie przygotować dla dziecka jego własną przestrzeń na smartfonie z jego własnymi aplikacjami, polecamy ten poradnik.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)