Nie tylko YouTube testuje nowy kodek. Otwarty AV1 dostępny dla Windowsa 10

Strona główna Aktualności

O autorze

Testy otwartego kodeka wideo przeszły na kolejny etap. Dla Windowsa 10 wydana została testowa wersja kodeka, pozwalająca oglądać filmy zakodowane AV1.

AV1, a w zasadzie AOMedia Video 1, to otwarty i wolny od ograniczeń licencyjnych kodek, zaprojektowany z myślą o filmach publikowanych w internecie w wysokiej jakości oraz komunikacji wideo, gdzie liczą się minimalne opóźnienia. Jest przystosowany do materiałów HDR, kodowania wysokiej liczby klatek na sekundę i rozdzielczości UHD. AV1 będzie można wykorzystać w połączeniu z kodekiem dźwięku Opus oraz w kontenerze WebM dla filmów w HTML5. Wyniki innych testów nastrajają optymistycznie, zarówno w porównaniu do VP9, jak i HEVC.

Microsoft jest jednym z członków Alliance for Open Media, które pracuje nad kodekiem i wydał programową wersję dekodera. Na razie jest to wczesna beta i należy spodziewać się problemów. Nie można też liczyć na tak dobrą wydajność, jaką zapewniłby kodek sprzętowy.

Microsoft zapowiedział, że będzie regularnie aktualizować rozszerzenie i dalej rozwijać kodek. AV1 Video Extension znajdziecie w naszej bazie programów.

© dobreprogramy
s