Z modemem 3G wielkości pięciogroszówki Intel rusza na podbój Internetu Przedmiotów

Z modemem 3G wielkości pięciogroszówki Intel rusza na podbój Internetu Przedmiotów
Redakcja

28.08.2014 15:12, aktual.: 29.08.2014 09:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Internet Przedmiotów to nie tylko budowanie systemów oplatających nasze domy i przedmioty codziennego użytku, czyniąc z nich swoiste inteligentne budynki. To również, a może przede wszystkim wielkie wdrożenia na skale przemysłowe, gdzie warunki pracy bywają więcej niż trudne i gdzie nietrudno o zakłócenia. Nie zawsze możliwa jest komunikacja przewodowa, nie zawsze wystarcza Wi-Fi, które może zostać zresztą wykorzystane do zasilania komponentów systemu. Czasami najlepszym rozwiązaniem jest po prostu modem GSM. Intel właśnie zaprezentował najnowszy model XMM 6255, który dzięki niezwykle niewielkim rozmiarom może zostać użyty tam, gdzie do tej pory nie było miejsca dla takiego sprzętu.

Obraz

Najnowszy modem stworzony przez Intela ma zaledwie 300 mm kwadratowych, co czyni go najmniejszym tego typu urządzeniem na świecie. Dodajmy, że modem jest w pełni samodzielny, dzięki czemu idealnie nadaje się do współpracy z czujnikami sieciowymi, sprzętem przemysłowym, a także innymi urządzeniami i oprogramowaniem działającym w ramach idei Internetu Przedmiotów. Producent chwali się, że jego transceiver SMARTI EU2p to świetne rozwiązanie. Dzięki zastosowaniu nowej technologii Intel Power Transceiver udało się w jednym tylko chipie połączyć możliwości funkcje nadawania i odbierania wraz z w pełni zintegrowanym wzmacniaczem mocy i systemem zarządzania energią. Takie rozwiązanie, pomimo teoretycznie większego skomplikowania, paradoksalnie zmniejsza koszty produkcji: nie trzeba tylu materiałów, a ponadto urządzenie jest o wiele mniejsze. Pozwala ono również na lepszą ochronę przed przegrzewaniem, skokami napięcia i ewentualnymi uszkodzeniami podczas pracy w naprawdę trudnych warunkach – tych z kolei może nie brakować, bo Internet Rzeczy to nie tylko domy, ale również zupełnie inne wdrożenia, o czym przekonał nas ostatnio Microsoft.

Zaletą modemu ma być także architektura, która pozwala nawiązać i utrzymywać stabilną komunikację nawet w trudnych warunkach. XMM 6255 radzi sobie bardzo dobrze w miejscach o niskim poziomie sygnału z duża ilością przeszkód terenowych: sprawdzi się w piwnicy, garażu a także podziemnym parkingu. Jego niewielki rozmiar pozwala z kolei wykorzystać urządzenie wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na normalnej wielkości anteny 3G. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby modem Intela umieścić np. w smartwatchach. Firma chwali się, że zaprojektowała go specjalnie z myślą o nich i że poradzi sobie nawet w przypadku znacznie gorszych anten, które nie spełniają norm jakościowych narzucanych zwykłym telefonom komórkowym.

Obecnie modem XMM 6255 jest dostępny w modułach u-blox typu SARA-U2. Sprzęt integruje w sobie ponadto moduły nawigacyjne GNSS i A-GNSS. Modem i moduł zapewniają szybkość transmisji na poziomie 5,76 Mb/s od użytkownika i 7,2 Mb/s do użytkownika. Oczywiście w porównaniu do modemów stosowanych do wykorzystania Internetu mobilnego liczby te mogą wydawać się dosyć niskie, niemniej urządzenie to jest skierowane do zupełnie innych odbiorów. Świadczy o tym choćby zakres temperaturowy, w jakim może on pracować: od -40 do 85 stopni Celsjusza. Zainteresowani wdrażaniem Internetu Przedmiotów? Właśnie dostaliście do ręki kolejne, bardzo przydatne narzędzie.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)