Za trzy lata koniec BIOSu?

Za trzy lata koniec BIOSu?

Grzegorz Niemirowski
10.06.2010 01:05, aktualizacja: 13.06.2010 23:12

Firma MSI zapowiedziała, że w ciągu trzech lat BIOS w płytach głównych zostanie zastąpiony standardem UEFI (Unified Extensible Firmware Interface).

Już pod koniec tego roku mają się pojawić pierwsze płyty główne produkcji MSI, wyposażone w UEFI. Pierwsze modele będą oparte o chipset Sandy Bridge firmy Intel. O nowym standardzie MSI wspominało już w 2008 roku, gdy wprowadzało Click BIOS. Z kolei przed miesiącem Seagate ogłosił, że UEFI będzie konieczne aby komputer PC mógł się bootować z dysków większych niż 2 TB.

Przejście na następcę BIOSu nie jest zadaniem prostym i producenci płyt głównych starają się odwlec ten moment. Choć BIOS jest prymitywny to jednak działa poprawnie i nie ma zbyt dużej determinacji aby przerwać status quo. UEFI jest znacznie bardziej skomplikowanym oprogramowaniem, posiadającym więcej funkcji oraz zajmującym więcej miejsca.

UEFI to interfejs pomiędzy systemem operacyjnym a firmwarem komputera. W przeciwieństwie do BIOSu, pisany jest w C a nie w asemblerze. W nowym oprogramowaniu działają usługi i sterowniki urządzeń. Usługi odpowiedzialne są m.in. za wyświetlanie graficznej lub tekstowej konsoli czy też obsługę daty i czasu. UEFI posiada wbudowany bootmanager i obsługuje GUIDowe tabele partycji (GPT). Może uruchamiać różne rozszerzenia. Obecnie można je spotkać m.in. w serwerach z procesorami Itanium oraz Makach z procesorami Intela. UEFI jest obsługiwane przez takie systemy jak Linux, Mac OS X oraz nowsze wersje Windows.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (82)