Za tydzień minie 20 lat od umieszczenia pierwszego zdjęcia na stronie internetowej

Za tydzień minie 20 lat od umieszczenia pierwszego zdjęcia na stronie internetowej

11.07.2012 16:20, aktualizacja: 11.07.2012 18:35

Dziś niektórym trudno się żyje bez możliwości umieszczenia na Facebooku zrobionego Instagramem zdjęcia tego, co właśnie jedzą, ale nie zawsze tak było. Umieszczanie zdjęć na stronach internetowych to relatywnie młoda praktyka, szczególnie na taką skalę. Wydawało by się, że obrazy uchwycone smartfonami publikujemy od zawsze, ale pierwsze zdjęcie, które znalazło się na stronie internetowej, 18 lipca świętować będzie dopiero 20 urodziny.

Poza tym, że było to pionierskie osiągnięcie, autorzy nie mają się czym chwalić. Zaszumiony GIF w dzisiejszych czasach trafiłby do kategorii „Photoshop Disasters” (przykłady na blogu), ale 20 lat temu robił wrażenie.

Obrazek przedstawia zespół muzyczno-satyryczny, złożony z widocznych na zdjęciu pań (od lewej Angela Higney, Michele de Gennaro, Colette Marx-Neilsen, Lynn Veronneau), Les Horribles Cernettes. Zdjęcie, z którego zostały wycięte, zrobił 18 lipca Canonem EOS 650 pracujący w CERN-ie Silvano de Gennaro, ówczesny menedżer zespołu, który pracował z twórcami Internetu, ale sam mówił, że wtedy nie miał pojęcia co to jest. Zdjęcie miało być wykorzystane jako okładka płyty i zostało zrobione po występie zespołu. Wtedy nikt nie wiedział, że zapisze się ono na kartach historii globalnej sieci.

Gennaro zeskanował zdjęcie i bawił się nim w pierwszej wersji Photoshopa na kolorowym Macintoshu. Sam format GIF miał wtedy zaledwie 5 lat i był najlepszym wtedy formatem pozwalającym na edycję zdjęcia bez „zabicia” komputera. Programiści z CERN-u, aby lepiej promować płytę, umieścili zdjęcie pań na stronie zespołu, wtedy dostępnej jedynie z wewnątrz ośrodka. Wtedy też po raz pierwszy Internet posłużył do zabawy i reklamowania produktu.

Oryginalne zdjęcie, historię zespołu i piosenki zespołu Les Horribles Cernettes można znaleźć na portalu Mother Board, który zamieścił dziś artykuł ze wspomnieniami osób zaangażowanych w to wydarzenie. Warto o tym pomyśleć zwłaszcza w kontekście dzisiejszych osiągnięć i oczywiście fotorelacji z HotZlotu ;).

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)