Zakup procesora nie wystarczy. Za odblokowanie rdzeni trzeba będzie płacić

Zakup procesora nie wystarczy. Za odblokowanie rdzeni trzeba będzie płacić

Procesor produkcji firmy Intel
Procesor produkcji firmy Intel
Źródło zdjęć: © Getty Images | Anadolu Agency
Karolina Kowasz
30.09.2021 15:03

Osoby planujące w przyszłości zakup nowych procesorów mogą zostać zmuszone do dodatkowych wydatków związanych ze sprzętem. Jak odkrył Phoronix, Intel jest w posiadaniu łatki, która umożliwi aktywowanie dodatkowych możliwości procesora w przypadku posiadania licencji przez jego posiadacza.

Firma może sztucznie, za pomocą oprogramowania, ograniczać wydajność swoich procesorów. A to wszystko w nadziei, że klienci prędzej czy później pogodzą się z koniecznością płacenia za usługę dostępu do pełnej mocy zakupionego przez siebie sprzętu.

Nic nie jest pewne

Niekoniecznie musi to znaczyć, że w przyszłości bez dodatkowych zakupów, klienci nie będą mogli liczyć na naprawdę wydajne procesory. Wczytując się w opis mechanizmu Software Defined Silicon (SDSi) można się dowiedzieć póki co tyle, że został zaprojektowany w celu aktywowania dodatkowych funkcji.

Sam Phoronix podkreśla jednak, że opis technologii nie wspomina o żadnych konkretnych funkcjach, które miałaby odblokowywać. Można też tylko domyślać się, że Intel planuje ją wykorzystać w procesorach Sapphire Rapids, ale całkowitą pewność będzie można zyskać dopiero w przyszłości, gdy firma zdecyduje się skomentować to odkrycie.

Pomysł nie jest nowy

Zostawiając na chwilę kontrowersyjność całego projektu, należy zauważyć, że nie jest to pierwsza tego rodzaju próba Intela. Już wcześniej firmie zdarzyło się zachęcać klientów do wyłożenia dodatkowych pieniędzy aby uzyskać lepszy produkt. Wystarczy przypomnieć przykład procesora Pentium G6951, który można było zaktualizować do modelu G6952.

W tamtym przypadku, po zakupie kodu za 50 dolarów, klient mógł zaktualizować swój procesor, a ten zyskiwać opcję HyperThreading. Ponieważ oznaczało to podwojenie ilości wątków oraz zyskanie dodatkowej pamięci podręcznej, ta możliwość bardzo korzystna zdaniem wielu klientów tamtego modelu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (204)