Zamiast pisać licencjat będziesz edytować Wikipedię?

Zamiast pisać licencjat będziesz edytować Wikipedię?

07.01.2013 15:14

Oddziały Wikipedii w wielu krajach współpracują ze szkołami wyższymi, dzięki czemu pracownicy naukowi i studenci uzupełniają hasła, poprawiają definicje i czuwają nad jakością zgromadzonych materiałów. Od dwóch lat tworzyć Wikipedię pomaga między innymi amerykański University of California w Berkley, ponadto w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Brazylii i Egipcie działa Wikipedia Education Program, w ramach którego nauczyciele mogą zlecić swoim uczniom edycję haseł i otrzymają przy tym pomoc wolontariuszy. Nikogo to już nie dziwi, a nawet może cieszyć, że pewne hasła przejrzał ktoś ze stopniem naukowym z danej dziedziny. Uniwersytet Medyczny w Poznaniu idzie jednak krok dalej i chce połączyć pracę na rzecz ogólnodostępnej encyklopedii z oszczędnościami i ułatwianiem życia studentom starającym się o dyplom licencjata.

Obraz

Praca licencjacka to często praca odtwórcza i na tym poziomie niestety wnosząca niewiele do świata nauki. Studentów za to mamy w kraju coraz więcej, więc i wygenerowane przez nich rozprawy zajmują coraz więcej miejsca, a uczelnia ma obowiązek przechowywania każdej z nich. Zdaniem prof. Zbigniewa Krasińskiego, dziekana Wydziału Lekarskiego II poznańskiej uczelni, więcej korzyści przyniesie więc pisanie haseł z zakresu optometrii, techniki dentystycznej, higieny, biotechnologii czy dietetyki na Wikipedii. Poczynania studenta będzie oczywiście obserwować promotor, ale ponadto Wikipedia dostarczy nie jednego, ale może nawet kilkuset recenzentów. Nie umknie więc uwadze naruszenie praw autorskich, nieprawidłowo podane źródła, a jeśli hasło zostanie uznane za nieodpowiednie, w ogóle do Wikipedii nie trafi. Nie będzie więc tak prosto, jak mogłoby się wydawać, może jednak być sporo szybciej. No i studenci będą tworzyć nowe hasła, zamiast przepisywać te już istniejące.

Decyzja leży teraz w rękach prawników. Jeśli pozytywnie zaopiniują pomysł Krasińskiego, już przyjęci w tym roku na studia licencjackie na UMP na kierunkach podzielonych na dwa stopnie będą edytować Wikipedię zamiast pisać pracę licencjacką. Nie uciekną jednak przed egzaminem, który sprawdzi wiedzę z trzech lat studiów. Na taką zmianę nie mają co liczyć studenci uczelni, które wymagają opracowania praktycznych, dających się wprowadzić w życie rozwiązań w ramach licencjatu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)