Zapomnijcie o dyskach twardych 8 TB, HGST stworzył nośnik o pojemności 10 TB

Strona głównaZapomnijcie o dyskach twardych 8 TB, HGST stworzył nośnik o pojemności 10 TB
10.09.2014 21:27
Zapomnijcie o dyskach twardych 8 TB, HGST stworzył nośnik o pojemności 10 TB

Pod koniec sierpnia informowaliśmy Was, że firma Seagete zapowiedziała wprowadzenie dysków o pojemności 8 TB. Natomiast dzisiaj dowiedzieliśmy się, że należący do Western Digital – HGST (Hitachi Global Storage Technologies) zaoferuje nośniki o pojemności o 2 TB większej.

Firmy oferują coraz większe pojemności dysków w chmurze, a ceny za 1 GB cały czas spadają. Abonenci pakietu biurowego Office 365 w ramach subskrypcji dostają od Microsoftu 1 TB wolnego miejsca na pliki. Wydawać by się mogło, że już niedługo większość naszych danych będziemy trzymać w chmurze Google, Microsoftu czy też innej firmy. Jednak przykład z wyciekiem nagich zdjęć gwiazd idealnie pokazuje, że jeśli chodzi o prywatność, to nadal najlepszym rozwiązaniem jest tradycyjny dysk twardy znajdujący się naszym komputerze. W związku z tym, że ilość danych, jakie chcemy przechować ciągle rośnie, to producenci oprócz większej prędkości ich zapisu i odczyty, cały czas pracują nad zwiększeniem pojemności samych nośników.

Seagate SMR (Shingled Magnetic Recording) Technology Increases Drive Capacity

Nowe 3,5-calowe dyski twarde HGST o pojemności 10 TB są w stanie pracować w niskich temperaturach. Zostały między innymi zaprojektowane z myślą o przechowywaniu danych w chmurze. Przy tworzeniu dysków została wykorzystania technologia SMR (pozwala na zwiększenie gęstości zapisu danych), a także zamiast powietrza, do wypełnienia użyto helu. Zaletą tych nośników ma być niskie zużycie energii, odporność na warunki zewnętrzne i bardziej kulturalna praca, a więc też niskie koszty utrzymania. Nowe dyski od HGST posiadają 7 talerzy i są wyposażone w interfejs SAS 12 Gb/s. Pierwsze wersje 10 terabajtowych nośników już trafiają do partnerów. Niestety cena nadal nie jest znana, ale z pewnością nie będzie niska.

Do niedawna 6 TB dla wielu producentów było granicą nie do przekroczenia, a w dość krótkim czasie dwie firmy pokazały, że przy zastosowaniu odpowiednich technologii można stworzyć dyski twarde o pojemności 8, a nawet 10 TB. Dysk twardy stworzony przez HGST przeznaczony będzie głównie do bardziej zaawansowanych zadań, jak chociażby wykorzystanie w centrach danych. Jednak czy przeciętny użytkownik byłby w stanie dzisiaj wykorzystać aż tyle wolnej przestrzeni?

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)