Zarabiają krocie, bo jest ich mało. Pracodawcy o nich walczą

Zarabiają krocie, bo jest ich mało. Pracodawcy o nich walczą

Programiści zarabiają sporo
Programiści zarabiają sporo
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
03.02.2023 13:50

Branża IT jest jedną z tych, które powszechnie kojarzą się z wysokimi zarobkami. Pewna grupa specjalistów jest jednak obecnie szczególnie mocno poszukiwana. Chodzi o pracowników, którzy zajmują się cyberbezpieczeństwem.

Zarobki w branży IT są wysokie i nie jest to dla nikogo wielką tajemnicą. Jest jednak pewna dziedzina, w której wykwalifikowanych specjalistów potrzeba szczególnie mocno. W obecnych czasach pracodawcy są coraz bardziej świadomi zagrożeń ze strony internetowych przestępcach, w związku z czym bardzo zależy im na tym, by zatrudniać kompetentnych ludzi na stanowiskach związanych z cyberbezpieczeństwem.

W przygotowanym przez HackerU raporcie "Cybersecurity. Rynek pracy w Polsce 2023" czytamy, że na rynku brakuje osób, które mają doświadczenie w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Z tego względu pracownicy z kilkuletnim stażem w tej dziedzinie mogą liczyć na wiele ofert ze strony pracodawców.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pracownicy, którzy zajmują się cyberbezpieczeństwem przez kilka lat, mogą liczyć na duże zainteresowanie ze strony pracodawców. 45 proc. spośród ponad 500 ankietowanych stwierdziło, że w ciągu tygodnia otrzymują ponad pięć zaproszeń do procesów rekrutacyjnych. 55 proc. osób, które wzięły udział w badaniu, stwierdziło, że otrzymują od jednej do trzech takich propozycji w tygodniu.

Mikołaj Zbudniewek z HRK ICT twierdzi, że poszukiwanie wyspecjalizowanych pracowników to nie wszystko. Przedsiębiorstwa coraz częściej są gotowe kształcić swoje własne kadry. Oznacza to więcej szans dla osób z niewielkim doświadczeniem czy nawet takich, które są bezpośrednio po kursach.

- Pandemia sprawiła, że potrzeby rekrutacyjne związane z bezpieczeństwem IT gwałtownie wzrosły. Obecnie specjalizacja ta jest zdecydowanie bardziej otwarta na osoby z mniejszym doświadczeniem. Wiele firm decyduje się także na kształcenie własnych kadr - organizuje programy stażowe i mocno inwestuje w rozwój pracowników. Dużym zainteresowaniem dalej cieszą się kandydaci z doświadczeniem, a także eksperci posiadający kompetencje managerskie, dzięki którym mogą nie tylko zarządzać bieżącą pracą, ale także rozwijać podlegające im zespoły - mówi Zbudniewek.

Cyberbezpieczeństwo - duże zarobki

Z raportu wynika, że pracownicy związani z cyberbezpieczeństwem nie powinni narzekać na finanse. W 2022 r. 40 proc. badanych zarabiało więcej niż 20 tys. zł brutto. 17 proc. badanych między 15 a 20 tys. Mniej niż 5 tys. brutto miesięcznie zarabiało raptem 2 proc. badanych.

Zarobki w cyberbezpieczeństwie w 2022 r.
Zarobki w cyberbezpieczeństwie w 2022 r.© Licencjodawca

Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa coraz chętniej otwierają własne działalności. W porównaniu z rokiem poprzednim liczba osób zatrudnionych w oparciu o kontrakty B2B wzrosłą o 9 proc. Specjaliści HRK twierdzą, że to zazwyczaj pracownikom zależy na tym, by przyjąć taką formę zatrudnienia. Może to wynikać z ogólnej sytuacji gospodarczej, ale także z poczucia stabilności posady - specjaliści IT z kilkuletnim stażem nie narzekają na brak ofert.

Najpopularniejszy model pracy wśród pracowników zajmujących się cyberbezpieczeństwem to praca hybrydowa w formie trzech dni pracy zdalnej i dwóch dni pracy stacjonarnej w tygodniu. Nie maleje zainteresowanie pracą całkowicie zdalną, ale minimalnie wzrosła liczba osób, które chcą pracować z biura.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)