Zbiórka publiczna na Wikipedię rozpoczęta

Zbiórka publiczna na Wikipedię rozpoczęta

Wojciech Cybulski
15.11.2010 20:06

Wikipedia - encyklopedia internetowa tworzona przez użytkowników - rozpoczęła zbiórkę środków niezbędnych do utrzymania projektu. W tym roku celem akcji jest pozyskanie 16 mln dolarów.

Wikipedia jest odwiedzana przez 400 milionów osób miesięcznie, dzięki czemu znajduje się w ścisłej czołówce najpopularniejszych witryn w Sieci. Wolna encyklopedia i jej siostrzane projekty składają się obecnie z 17 milionów artykułów napisanych w 270 językach. Wikipedia jest także wolna od reklam i nie pobiera opłat za dostęp do zgromadzonych materiałów. Projekt utrzymuje się wyłącznie z organizowanej raz do roku publicznej zbiórki, w ramach której chętne osoby mogą wesprzeć Fundację Wikimedia dowolną kwotą pieniędzy. W tym roku w ramach zbiórki fundacja stara się pozyskać 16 mln dolarów - dwukrotnie więcej, niż przed rokiem.

Popularność Wikipedii stale rośnie - w ciągu ostatnich 3 lat liczba odwiedzających witrynę internautów podwoiła się. Wolna encyklopedia gromadzi także w swojej bazie coraz więcej grafik, materiałów audio i wideo. Wszystko to sprawia, że koszt utrzymania łączy i serwerów stale rośnie. Rozpoczęta właśnie zbiórka ma symboliczne znaczenie dla założycieli Wikipedii - w tym roku mija bowiem 10 lat od momentu, gdy Jimmy Wales rozpoczął pracę nad swoim projektem internetowej encyklopedii. Przedstawiciele Wikipedii mają nadzieję, że całą kwotę konieczną do funkcjonowania Wikipedii uda się zebrać w ciągu dwóch miesięcy.

Formularz umożliwiający przekazywanie pieniędzy Fundacji Wikimedia można znaleźć na wszystkich stronach Wikipedii i jej siostrzanych projektów. Wystarczy kliknąć w banner z podobizną założyciela wolnej encyklopedii.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)