Zdaniem Mozilli popularność przeglądarki to nie wszystko

Zdaniem Mozilli popularność przeglądarki to nie wszystko

04.10.2011 13:04, aktualizacja: 04.10.2011 18:39

Mozilla broni się przed niekorzystnymi dla Firefoksa prognozami, które mówią, że wkrótce jej przeglądarka zostanie wyprzedzona przez Chrome. Statystyki rynku przeglądarek internetowych to nie wszystko, twierdzą przedstawiciele fundacji.

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o najnowszych statystykach dotyczących popularności przeglądarek internetowych. Jeżeli trendy się utrzymają, twierdzi firma StatCounter, Chrome może jeszcze w tym roku prześcignąć Firefoksa. Tym samym aplikacja firmy Google stałaby się drugą pod względem popularności przeglądarką na świecie. Mozilla wydała już oświadczenie w tej sprawie. Rzecznik prasowy fundacji podkreślił, że statystyki popularności nie mogą być jedynym kryterium w ocenie przeglądarek. Liczy się przede wszystkim podejście producenta do programu i oferta przedstawiana użytkownikom. Mozilla jest wyjątkowa ponieważ tworzymy Firefoksa, zapewniając prawdziwie niezależny produkt, czytamy w oświadczeniu prasowym.

Mozilla podkreśla, że jej przeglądarka koncentruje się na indywidualnym doświadczeniu uzytkownika i ogólnym dobru całej Sieci. Oświadczenie na pierwszy rzut oka brzmi trochę ogólnikowo, między wierszami można jednak wyczytać ostrą krytykę Chrome i jego twórcy. Podczas gdy firmie Google — sugeruje Mozilla — zależy na budowaniu internetowego imperium, my oferujemy użytkownikom niezależne i bezpieczne rozwiązanie. Jednocześnie podkreślono, że z Firefoksa korzysta ponad 450 mln osób na całym świecie. Innymi słowy Mozilla nie ma zamiaru ustąpić z drugiego miejsca na rynku przeglądarek konkurentowi.

Pytanie, czy samymi słowami Mozilla jest w stanie obronić pozycję? Chrome staje się coraz bardziej popularny w Internecie, również dzięki postępującej integracji z pozostałymi usługami firmy Google. Możliwe, że jesteśmy świadkami ścierania się dwóch wizji na współczesne przeglądarki — niezależnego, który promowany jest przez twórcę Firefoksa i „platformowego”. Ten drugi zakłada, że Chrome jest elementem większej całości, grupy usług oferowanych przez firmę Google, które użytkownik otrzymuje wraz z zainstalowaną przeglądarką. Ciekawe, który z modeli okaże się ostatecznie popularniejszy?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)