Żegnaj Firefoksie, witaj Feniksie. Pierwsze mockupy nowej mobilnej przeglądarki Mozilli

Żegnaj Firefoksie, witaj Feniksie. Pierwsze mockupy nowej mobilnej przeglądarki Mozilli

Feniks nie z popiołów. Źródło: Depositphotos
Feniks nie z popiołów. Źródło: Depositphotos
Piotr Urbaniak
14.01.2019 09:06

Mozilla opracowuje zupełnie nową przeglądarkę internetową dla systemu Android, Fenix, która ma docelowo zastąpić oferowanego aktualnie Firefoksa.

Osoby korzystające z Firefoksa dla systemu Android zapewne zauważyły, że ostatnimi czasy rozwój przeglądarki wyraźnie zwolnił. Aktualizacje wydawane są co prawda dość regularnie, ale dotyczą głównie optymalizacji i bezpieczeństwa. Nowych funkcji nie uświadczymy.

To dlatego, że programiści odpowiedzialni za mobilnego Firefoksa pochłonięci są przez projekt Feniksa, nowej przeglądarki bazującej na komponentach Androida i silniku GeckoView.

Liczba dostępnych informacji o tym projekcie przez długi czas była bardzo znikoma, a jednak producent wreszcie uchylił rąbka tajemnicy. Opublikowano zbiór mockupów, prezentujących projekt interfejsu, choć sami twórcy zastrzegają, że wiele może się jeszcze zmienić.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Jak ukazują grafiki, największą zmianą na poletku estetyki wydaje się przeniesienie paska adresu i menu na dół ekranu. Mobilny Firefox wyświetla obydwa te elementy na górze (przynajmniej w klasycznej wersji, bo już przeznaczony dla słabszych urządzeń Firefox Lite/Rocket ma w górnej części UI wyłącznie pasek adresu, podczas gdy menu pozostaje na dole).

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na czytelnie przedstawiające się aplety z aktywnymi zakładkami i ostatnimi sesjami. Wyglądają tak, jakby miały otwierać się z nową kartą.

Trzeba przyznać, przedstawiony projekt może wpaść w oko. Ale póki co, to jedynie niezobowiązująca zajawka, więc warto podejść do przedstawionego materiału z dużą dozą dystansu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (95)