Złamane zabezpieczenia w bateriach Apple

Złamane zabezpieczenia w bateriach Apple

Grzegorz Niemirowski
23.07.2011 02:00

Coraz więcej przedmiotów posiada wbudowane procesory i oprogramowanie. Przykładem mogą być wkłady z atramentem do drukarek czy też baterie w laptopach. Były one kiedyś bardzo prostymi elementami, teraz stały się inteligentne. Ma to wiele zalet, ale niesie też zagrożenia.

Charlie Miller, znany z łamania zabezpieczeń produktów firmy Apple, poinformował, że udało mu się włamać do baterii używanej w MacBookach. Okazało się, że baterie te, gdy upuszczają fabrykę, są w stanie zablokowanym. Można je odblokować za pomocą czterobajtowego hasła. Miller uzyskał je poprzez analizę łatek, jakie Apple wydawało na problemy z bateriami. Po odblokowaniu mógł wykonywać pewne zmiany w firmware baterii. Jednak aby uzyskać do niej pełny dostęp potrzebował kolejnego hasła. Je także udało mu się zdobyć. Od tego momentu mógł odczytywać pełen kod oprogramowania baterii i dowolnie go modyfikować. Obecnie nie daje to jeszcze dużych możliwości praktycznych, można co najwyżej zablokować baterię tak, że stanie się ona bezużyteczna - nie będzie dawać prądu ani nie będzie można jej ładować. Potencjalnie jednak możliwości są większe. Gdyby został wykryty błąd w systemie operacyjnym, np. umożliwiający wykonanie kodu w momencie odebrania niestandardowych danych z baterii, wówczas problem byłby poważniejszy. Miller zastanawiał się też, czy można by doprowadzić do eksplozji baterii odpowiednio modyfikując jej oprogramowanie. Nie udało mu się to jednak ze względu na obecność w bateriach wielu zabezpieczeń, które wprowadzono po incydentach z ich samozapłonem lub wybuchem.

Więcej szczegółów na temat swoich odkryć Charlie Miller zaprezentuje w sierpniu, podczas konferencji Black Hat. Udostępni wtedy też narzędzie pozwalające zmieniać hasło do baterii.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (66)