Zmarł Dennis Ritchie

Zmarł Dennis Ritchie

Dominik Dałek
13.10.2011 21:48

Jak poinformował dziś na Google+ Rob Pike, w miniony weekend zmarł Dennis Ritchie. Śmierć znanego także jako dmr naukowca jest wynikiem przewlekłej choroby, z którą walczył.

Wielokrotnie nagradzany za swój wkład w technologię, Dennis MacAlistair Ritchie pozostanie znany jako współtwórca takich systemów operacyjnych jak Multics i UNIX oraz jako autor języka C. Stworzony w jednym celu — by uprościć tworzenie przenośnego systemu operacyjnego w Bell Telephone Laboratories — stanowi do dziś jeden z najbardziej wszechobecnych i najszerzej stosowanych języków programowania. Istnieje niewiele platform sprzętowych, dla których nie powstał kompilator C.

Dennis Ritchie był absolwentem Harvardu, który przez niemal całe życie związany był z Bell Telephone Laboratories, w którym przez większość swojej zawodowej kariery kierował Komputerowym Centrum Badań Naukowych. Tam to w wraz z Kenem Thompsonem i Brianem Kernighanem opracował system operacyjny UNIX oraz dedykowany mu język C. Także z Kernighanem napisał biblię języka C „The C Programming Language”, często zwaną od nazwisk autorów po prostu K&R. Sama publikacja stała się de facto standardem dla stylu dokumentacji technicznej. Dwa projekty, z których pozostanie najbardziej znany — UNIX oraz C — wywarły niebagatelny wpływ na otaczającą nas technologię. Miał 70 lat.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)