Zmarł Narinder Singh Kapany. Nazywano go "ojcem światłowodów"

Zmarł Narinder Singh Kapany. Nazywano go "ojcem światłowodów"

fot. Wikimedia Commons
fot. Wikimedia Commons
Arkadiusz Stando
06.12.2020 13:46

W wieku 94 lat, zmarł Narinder Singh Kapany, zwany "ojcem światłowodów". Jego badania nad komunikacją światłowodową, laserami, oprzyrządowaniem biomedycznym, energią słoneczną i monitorowaniem zanieczyszczeń doprowadziły go do zebrania ponad 100 patentów.

Indyjski serwis The Tribune uznał dr Narindera Singha Kapany'ego za jednego z 10 najbardziej znanych Sikhów na świecie. Za swoją pracę uzyskał on tytuł "ojca światłowodów". Forbes okrzyknął go jednym z siedmiu "niedocenionych bohaterów". Jego wkład dla rozwoju technologicznego świata jest niezliczony.

Narinder Singh Kapany urodził się 31 października 1926 roku, w indyjskim mieście Moga, w stanie Pendżab. W Indiach ukończył Uniwersytet dr. Bhimaro Ambedkara (wcześniej znany jako Agra University), a następnie wyjechał do Anglii. Tam dalej rozwijał się, oraz prowadził pierwsze badania na uczelni Imperial College of Science and Technology w Londynie.

Uzyskał stopień doktora na Uniwersytecie Londyńskim w 1955 roku, a następnie wyjechał do USA, aby rozwijać karierę naukową. Jego badania pozwoliły mu zebrać ponad 100 patentów oraz otrzymał zaproszenie do członkostwa w Amerykańskiej Radzie Wynalazców. Należał do wielu towarzystw naukowych, w tym British Royal Academy of Engineering, Optical Society of America i American Association for the Advancement of Science.

Dr. Narinder Singh Kapany, Father of Fiber Optics

Przez lata był także biznesmenem. W 1973 roku dr Kapany założył firmę Kaptron Incorporation i był jej prezesem aż do do 1990 roku, kiedy to wykupiło ją AMP Inc. Nie interesował go biznes, był filantropem. W 1999 roku ufundował katedrę optoelektroniki na Uniwersytecie Kalifornijskim. Ludzie, którzy go znali twierdzą, że był spokojnym, bardzo skromnym człowiekiem.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (60)