Znane firmy pozwane za łamanie GPL

Znane firmy pozwane za łamanie GPL

Wojciech Cybulski
15.12.2009 14:57

Software Freedom Law Center, organizacja zajmująca się opieką prawną twórców wolnego oprogramowania, wystąpiła z pozwem przeciwko 14 producentom elektroniki użytkowej, którzy jej zdaniem złamali postanowienia licencji GPL.

Jak możemy przeczytać w treści pozwu, firmy takie jak Best Buy, Samsung, JVC czy Western Digital sprzedawały swoje produkty z zainstalowanym na nich oprogramowaniem BusyBox z naruszeniem licencji GNU General Public License (GPLv2). SFLC złożyło swój pozew w imieniu organizacji Software Freedom Conservancy dbającej o rozwój BusyBox oraz głównego programisty projektu, Erika Andersena. Zdaniem kancelarii oskarżone firmy nagminnie lekceważyły obowiązek dołączania kodu źródłowego do aplikacji tworzonych w oparciu o licencję GPLv2 i wprowadziły na rynek prawie 20 produktów łamiących warunki licencji.

To nie pierwszy przypadek, gdy SFLC pozywa firmy dołączające do swoich produktów oprogramowanie FOSS z naruszeniem licencji GPL. Od 2007 r. organizacja wytoczyła procesy sześciu spółkom takim jak Verizon czy Cisco.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)