Elon Musk pracuje nad wstrzykiwalnym interfejsem mózg-maszyna

Elon Musk pracuje nad wstrzykiwalnym interfejsem mózg-maszyna

Elon Musk pracuje nad wstrzykiwalnym interfejsem mózg-maszyna
03.09.2016 17:54

Ostatnie dni nie są dobre dla Elona Muska – katastrofa rakietyFalcon 9 z satelitą Facebooka na pokładzie to tylko jeden zproblemów, jakie dotknęły najsłynniejszego przedsiębiorcęDoliny Krzemowej. W ostatni czwartek stracił łącznie 780 milionówdolarów, głównie za sprawą gwałtownego spadku wartości akcjijego firm. Nie przeszkadza mu to jednak śmiało patrzeć wprzyszłość i poszukiwać rozwiązań problemów, których jeszczenie ma. Wierząc w nieuchronność silnych sztucznych inteligencji,które mogą zakończyć erę człowieka na Ziemi, Musk stawia naradykalne transhumanistyczne technologie. Ujawnił, że pracuje nadelektroniką, która pozwoli połączyć ludzkie mózgi bezpośrednioz maszynami, tak by mogły nadążyć za rozwojem AI.

Pomysł to dobrze znany fanom sci-fi z powieści takich jak„Aristoi” Waltera Jona Williamsa czy cyklu „Kultura” Iaina M.Banksa. Sprzężony z mózgiem elektroniczny implant, zapewniabezpośrednią komunikację z całą technosferą. Czymś takim jestwłaśnie „koronka nerwowa” (ang. neural lace) proponowana przezElona Muska – dostarczona przez wstrzyknięcie w krwioobieg,miałaby oplatać włókna neuronów i stanowić elektrochemicznyinterfejs dla klasycznej elektroniki. Zamiast niezgrabnie wydawaćpolecenia maszynom, myślelibyśmy je do nich, a koronka nerwowaprzekazywałaby je bezprzewodowo do ich anten i procesorów.

We are already cyborgs | Elon Musk | Code Conference 2016

O swoich zamierzeniach w tej dziedzinie Musk wspomniał po razpierwszy na tegorocznej Code Conference, wspominając, że jeślinikt się za to nie weźmie, to on to zrobi. Twierdził, żestworzenie koronki nerwowej jest tym, czego potrzebujemy dlaosiągnięcia symbiozy z maszynami. Najwyraźniej nikt się za towziąć nie odważył, więc śmiały przedsiębiorca nie poprzestałna słowach. Kilka dni temu przyznał, że prace trwają, odnotowanopostępy – i być może jeszcze w tym roku coś oficjalnieprzedstawi.

@BelovedRevol Making progress. Maybe something to announce in a few months. Have played all prior Deus Ex. Not this one yet.

— Elon Musk (@elonmusk) 28 sierpnia 2016Deklaracje Muska warto wziąć na poważnie. W zeszłym rokumiędzynarodowy zespół badaczy przedstawił na łamach NatureNanotechnology artykułopisujący prace nad wstrzykiwaniem w żywe organizmy elektronicznychsiateczek, które są w stanie wejść w interakcje z żywą tkanką. Testy in vitro jak i na myszach zakończyły się pełnym sukcesem– w ciągu kilku tygodni od wstrzyknięcia w mózg, siateczkisplątały się z neuronami, bez szkody dla funkcjonowaniaorganizmów, pozwalając monitorować aktywność neuronów za pomocąwbudowanych w obwody mikroskopijnych sensorów. Niewykluczone, żewłaśnie ta technologia byłaby wykorzystana przy tworzeniu koronkinerwowej.

Nanoelektronika wstrzykiwana w mózg myszy
Nanoelektronika wstrzykiwana w mózg myszy

Na pewno na poważnie deklaracjom tym przyglądają sięamerykańskie siły zbrojne. Na liście projektów badawczych US AirForce znalazła się cyborgizacjakomórek (ang. cyborgcell) poprzez wszczepianie w żywą komórkęelektronicznych komponentów. Pozwoliłoby to kontrolować aktywnośći funkcje komórek poprzez zewnętrzną stymulację. Można sobiewyobrazić, jak ekscytująco dla Pentagonu musi wyglądać wizjapilotów myśliwców, których mózgi wspomagane są przez AI. GdybyElon Musk zdołał jednak takie rozwiązania wprowadzić wcześniejna rynek cywilny… era cyborgów zaczęłaby się wcześniej, niżktokolwiek się spodziewał.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (65)