Polska przeglądarka Otter Browser dostępna w wersji beta. Wydra prze do przodu osiągając poziom nowej Opery

Polska przeglądarka Otter Browser dostępna w wersji beta. Wydra prze do przodu osiągając poziom nowej Opery

Polska przeglądarka Otter Browser dostępna w wersji beta. Wydra prze do przodu osiągając poziom nowej Opery
Redakcja
05.06.2014 14:33, aktualizacja: 05.06.2014 18:16

Początek czerwca oprócz dnia dziecka przyniósł jeszcze jedną bardzo ważną wiadomość. Wydana została pierwsza wersja beta polskiej przeglądarki Otter Browser, która ma garściami czerpać to co najlepsze z Opery 12, już nierozwijanej ale dobrze znanej ze swoich ogromnych możliwości, a także coraz popularniejszego Maxthona. Za rozwój przeglądarki odpowiada Michał Dutkiewicz znany jako Emdek. Od startu projektu minął już rok, kilka miesięcy temu informowaliśmy z kolei o wydaniu wersji alfa. Jak widać, przeglądarka ma się coraz lepiej i zdecydowanie idzie do przodu.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Wersja beta zawiera cały ogrom zmian w porównaniu do pierwszej alfy. W przeglądarce pojawiły się ustawienia serwerów proxy (także z automatyczną konfiguracją), możliwość wyłączenia nagłówka referrer, opóźnione ładowanie kart, makra i możliwe do edycji skróty klawiszowe, a także opcja zmiany useragenta. Inne z nowości to tryb pełnoekranowy, możliwość ręcznego ustawiania priorytetów szyfrów używanych w SSL, oraz nieco zmian związanych z wyglądem. Przez cały ten czas poprawiono wiele ze zgłoszonych błędów, dokonano też poprawek i optymalizacji. Przeglądarka zaczyna nabierać rumieńców i skorzystać z niej mogą już nie tylko zapaleni fani tradycyjnej Opery.

Jak przyznaje sam autor, przed projektem jeszcze długa droga, aby osiągnął on poziom klasycznej Opery. Nie boi się on jednak stwierdzenia, że na obecnym etapie możliwości są już porównywalne z nową Operą, a biorąc pod uwagę zupełnie inną ilość osób zaangażowanych w oba te projekty, jest to zdecydowany sukces. Wydra, bo tak po polsku nazywa się ta przeglądarka, korzysta z QtWebKit, niemniej od samego początku była projektowana z myślą o użyciu innych rozwiązań. Dzięki Qt 5.3 możliwe będzie wykorzystanie QtWebEngine, a także silnika Blink znanego z Google Chrome.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Główne zamierzenie tej przeglądarki to przekazanie władzy w ręce użytkownika. Takie coś zapewniała klasyczna Opera na Presto, niestety, jak wiemy, silnik ten został porzucony a przeglądarka sukcesywnie nadrabia straty, do zaoferowania tego, co było dostępne kiedyś jest jednak bardzo daleko. Autor ma swoją wizję aplikacji i konsekwentnie ją realizuje. Nie chodzi tu o skopiowanie dawnej Opery, lecz zaproponowanie przeglądarki modułowej, którą każdy będzie mógł dostosować do własnych potrzeb. Oczywiście nie wszystkie opcje w ogóle da się przenieść do Otter Browser.

Przeglądarka w wersji beta jest dostępna zarówno dla systemu Windows jak i Linux – na stronie projektu znajdują się zarówno pliki instalacyjne jak i paczki deb, w tym drugim przypadku tak w edycji 32 jak i 64 bit. Aplikację znajdziecie także w bazie oprogramowania naszego serwisu. Gorąco zachęcamy do wypróbowania Wydry. Przypominamy równocześnie, że jest co ciągle wersja beta, przeglądarka może więc zachowywać się niestabilnie, a także nie oferować niektórych istotnych funkcji. Wszystko wskazuje jednak na to, że droga przed nią dobra, już teraz obsługuje standard HTML lepiej niż choćby najnowszy Internet Explorer…

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)