Rozwojowa Opera z obsługą WebP

Rozwojowa Opera z obsługą WebP

15.03.2011 14:34

Opera udostępniła dziś kolejną testową kompilację Barracudy. W tym wydaniu znalazła się obsługa WebP i gradientów liniowych w CSS, oraz pierwsze okno dialogowe prezentujące deklaratywny interfejs użytkownika.

Pierwszą z istotnych zmian w tej wersji przeglądarki jest natywna obsługa WebP — stworzonego przez Google formatu, który ma konkurować z JPG w sieci. Drugą eksponowaną przez twórców zmianą w tej kompilacji Opery jest wprowadzenie obsługi gradientów liniowych w stylach CSS. Dzięki temu w Operze strony używające tego typu gradientów będą prawidłowo renderowane, co daje szersze pole do popisu projektantom. Na stronach korzystających z opisu gradientów z użyciem CSS nie ma potrzeby umieszczania grafik z przejściami kolorów, dzięki czemu są one dużo lżejsze. Jest to kolejny po wsparciu dla cieni i osadzonych czcionek element standardów sieciowych, wpływający pozytywnie na ciężar pobieranych przez nas stron.

Poza powyższymi nowościami, na blogu Opery można przeczytać również o deklaratywnym interfejsie użytkownika (Declarative UI), który ma być przyszłością okien dialogowych i natywnego interfejsu użytkownika w przeglądarce. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się oparty na YAML format opisu interfejsu Opery. Tym samym przeglądarka przestaje korzystać z istniejącego dotychczas pliku dialog.ini na rzecz dialogs.yaml. Ponadto nowy sposób opisywania interfejsu jest niezależny od pozycji okna na ekranie i wolny od trudności z dostosowaniem wyglądu okien do różnej długości etykiet w różnych językach. Liczymy na to, że Opera zarzuci istniejący miszmasz formatów (pliki XML, INI, ADR) na rzecz jednego (YAML), z dobrym wsparciem w postaci bibliotek dla programistów. Powinno to ułatwić pracę z przeglądarką miłośnikom grzebania w ustawieniach programu jak i twórcom narzędzi. Pierwszym oknem, w którym zobaczymy deklaratywny interfejs, jest okno dialogowe z właściwościami w Opera Mail.

Pliki instalacyjne z testowym wydaniem przeglądarki Opera 11.10 "Barracuda" można pobrać bezpośrednio ze strony projektu. Należy pamiętać, że jest to wczesne wydanie testowe i może działać niestabilnie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (65)