.NET Core 1.0 już gotów, Red Hat idzie ramię w ramię z Microsoftem

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Więzi między Microsoftem, a Red Hatem, producentem najważniejszej komercyjnej dystrybucji Linuksa na świecie, stały się mocniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. To już więcej niż zwykłe parterstwo, to ścisła współpraca. Firma z Redmond oficjalnie przedstawiła wersję 1.0 platformy .NET Core oraz frameworków ASP.NET Core i Entity Framework Core, wybierając na miejsce premiery konferencję Red Hat Summit. Od tej pory można oficjalnie powiedzieć, że RHEL jest oficjalnie wspieraną platformą dla oprogramowania pisanego na środowisko .NET.

W listopadzie 2014 roku Satya Nadella zaskoczył branżę IT deklaracją otworzenia kodu .NET Frameworka i przeniesienia go na inne niż Windows systemy operacyjne. Miało to z jednej strony pomóc w rywalizacji ze znacznie bardziej uniwersalną Javą, z drugiej strony zainteresować rozwiązaniami Microsoftu wciąż rosnące grono deweloperów, dla których firma z Redmond w zasadzie mogłaby nie istnieć.

Na ukończenie prac przyszło trochę poczekać, ale efekt pracy ponad 18 tysięcy programistów z łącznie 1300 firm, którzy wspólnie rozwijali .NET Core, ma być przełomem dla całej branży IT. .NET będzie mógł stać się standardowym środowiskiem programowania na wszystkie popularne platformy, tak desktopowe i serwerowe, jak i mobilne (dzięki wykorzystaniu rozwiązań opracowanych przez niedawno przejętą przez Microsoft firmę Xamarin).

Red Hat ogłosił, że od tej pory .NET Core i jego towarzyszące frameworki będą oficjalnie wspierane zarówno w systemie Red Hat Enterprise Linux, jak i w kontenerach platformy-jako-usługi OpenShift. Jednocześnie maszyny wirtualne z RHEL-em (i działającym na nim .NET Core) będą oficjalnie wspierane przez Microsoft w chmurze Azure.

Obok tych wzajemnie okazujących sobie uprzejmości obu firm, pojawiła się jednak trzecia, której obecność tam bardzo trudno wyjaśnić. Co z .NET-em wspólnego ma Samsung? A jednak koreański potentat ogłosił swoje przystąpienie do .NET Foundation, stworzonej przez Microsoft organizacji, która ma nadzorować rozwój opensource’owego .NET-u. Jak do tej pory dla Samsunga, skupionego na Androidzie, kluczową była Java. Byłoby wyjątkową ironią losu, gdyby teraz w poszukiwaniu środowiska programistycznego dla swojego Tizena, Samsung zdecydował się właśnie na środowisko wywodzące się z Microsoftu.

Więcej o .NET Core 1.0 znajdziecie na oficjalnym blogu Microsoftu.

© dobreprogramy