10 nowych rzeczy, które zrobisz z iOS 10

10 nowych rzeczy, które zrobisz z iOS 10

14.09.2016 20:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wczoraj na urządzeniach Apple zadebiutowała nowa wersja iOS, oznaczona numerkiem 10. Jak pisaliśmy – mieliśmy dostać innowacyjną odsłonę, ale wyszła renowacja i wcale nie jest to wadą, wręcz przeciwnie, iOS 10 to świetna wersja. Natomiast dziś skupimy się na 10 nowościach, które wcześniej nie były dostępne lub ich funkcjonalność była zauważalnie uboższa.

Usuwanie domyślnych aplikacji

Dla większości osób aplikacje domyślnie dostarczone przez Apple są w zupełności wystarczające, a ich funkcjonalność jak najbardziej jest mile widziana. Jednak znajdą się użytkownicy, którzy decydują się na instalację aplikacji firm trzecich, tych oferujących podobne funkcje, ale w wygodniejszej dla nich formie. Do tej pory mieli oni dublujące się aplikacje, przykładowo trzy różne dyski w chmurze, mimo iż z iCloud nigdy nie korzystali.

iOS 10 przynosi zmiany, w końcu będziemy mogli pozbyć się domyślnych aplikacji. Proces usunięcia wygląda identycznie jak w przypadku każdej aplikacji. Nie wszystkie jednak aplikacje możemy odinstalować, nadal na stałe dostajemy Wiadomości, przeglądarkę Safari czy Zegar. Oczywiście wcześniej usunięte aplikacji możemy w każdej chwili ponownie zainstalować, znajdziemy je w sklepie z aplikacjami.

Szybki dostęp do powiadomień

Z pewnością nie raz sięgaliście po iPhone’a by tylko zobaczyć nowe powiadomienie i zareagować wyłącznie gdy będzie naprawdę ważne. W poprzednich odsłonach iOS musieliście wybudzić urządzenie, co sprowadzało się do naciśnięcia fizycznego przycisku. Dzięki nowej funkcji znika potrzeba dodatkowego wybudzania, teraz wystarczy tylko podnieść urządzenie.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Po podniesieniu ekran automatycznie się podświetli, a my będziemy mogli sprawdzić jakie powiadomienie dostaliśmy. Jeśli nas ono nie zainteresuje, to wystarczy odłożyć smartfon. Nie jest to znacząca zmiana, ale zwiększa komfort korzystania. Docenimy ją zwłaszcza jeśli będzie nam zależeć na jak najszybszym sprawdzeniu nieodebranej notyfikacji. Warto zwrócić uwagę, że funkcja dostępna jest na wybranych modelach – iPhone 6s, 6s Plus, SE oraz skorzystamy z niej w nowym iPhonie 7.

Rozbudowane powiadomienia

iOS to nie tylko szybszy dostęp do notyfikacji, ale także zauważalnie usprawnienie samych powiadomień. Zwiększono możliwości interakcji, bez konieczności uruchamiania aplikacji. Konwersację możemy prowadzić bez przerwy – okienko z powiadamiania może pozostać cały czas aktywne. Niestety, obecnie ta funkcjonalność oferowana jest tylko w aplikacji Wiadomości.

Powiadomienia dostały obsługę 3D Touch, po przytrzymaniu palca na wybranej notyfikacji zyskujemy dostęp do dodatkowych funkcji. Pozytywną zmianą jest również opcja usunięcia wszystkich powiadomień jednocześnie, nie musimy już męczyć się z każdym powiadomieniem oddzielnie.

Siri także w aplikacjach firm trzecich

Cyfrowa asystenta Apple, wraz z kolejnymi wersjami iOS, staje się coraz ważniejszym elementem. Twórcy aplikacji zyskają teraz większy dostęp do Siri, co powinno zaowocować możliwością korzystania z asystentki w większość ilości aplikacji. Nie będziemy ograniczeni tylko do oprogramowania tworzonego przez Apple, Siri będzie zapewniać wsparcie również do aplikacji firm trzecich.

Z tej funkcji nie skorzystamy od razu. Będziemy musieli trochę poczekać, aż programiści zaimplementują Siri w swoich aplikacjach. Chociaż znajdziemy już aplikacje wspierające wybrane funkcje asystentki, chociażby zyskujący na popularności rozbudowany komunikator Slack.

Widżety w końcu wyglądają jak powinny

Rozbudowane zostały widżety, które teraz mogą posłużyć jako świetne miejsce do dostarczania dokładnych informacji. Wcześniejszy gest odblokowujący ekran – przesunięcie w poziomie, służy do przejścia do sekcji widżetów. Mamy do nich dostęp na ekranie blokady, a dzięki temu, że mogą zawierać więcej treści, otrzymamy szybszy dostęp do interesujących nas informacji.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Widżety stały się ważnym elementem iOS 10. Z pewnością zaraz ktoś stwierdzi, że Android oferował jest znacznie wcześniej. Jednak z opinii osób, które miały styczność z nowym systemem Apple, wynika, że rozwiązanie w iOS jest zauważalnie wygodniejsze i pozytywnie wpływa na dostęp do wybranych treści.

Wiadomości to już rozbudowany komunikator

Rozbudowana została aplikacja Wiadomości. Nie tylko dogoniła ona popularne komunikatory, ale oferuje funkcje, których nie znajdziemy w Facebook Messengerze czy WhatApp. Aplikacja stara się rozpoznać treść wiadomości aby dostarczyć nam do niej dodatkowe treści, przykładowo odpowiednią animację do życzeń. Interesująco wygląda mechanizm wysyłania ukrytych wiadomości – ich treść pojawi się po potarciu palcem.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Oczywiście nowości jest więcej, mamy trzy rozmiary wiadomości, możliwość rysowania na zdjęciach, a także bogatą listę dostępnych emotek. Dodatkowo programiści będą mogli tworzyć aplikacje dla aplikacji Wiadomości, które dodadzą do podstawowej aplikacji nowe funkcje.

Szybki dostęp do aparatu

Prawdopodobnie byliście w sytuacji, że chcieliście szybko wykonać zdjęcie jakiegoś nietypowego zdarzania, ale zanim uruchomiliście aplikację aparatu, było już za późno. Skoro więc nowy iPhone ma być najlepszym smartfonem to zdjęć, to musi oferować błyskawiczną możliwość zrobienia zdjęcia. W związku z tym iOS 10 powinien zapewnić szybki dostęp do aplikacji aparatu i na szczęście oferuje taką funkcję.

W iOS 9 by uzyskać dostęp do aparatu na ekranie blokady musieliśmy przesunąć ikonkę kamery do góry. Natomiast w iOS 10 wystarczy wykonać gest przesunięcia w lewo, metoda jest wygodniejsza oraz co ważne, także jest szybsza. Ma jednak wadę – nie może tej funkcji wyłączyć. Bez obaw, jeśli iPhone nie zostanie odblokowany, to nikt nie uzyska dostępu do naszej galerii zdjęć.

Inteligentna biblioteka zdjęć

Dla większości osób to smartfon stał się podstawowym narzędziem do robienia zdjęć. Często galerie wypełnione są setkami fotografii, byłoby niezwykle miło, gdyby ich przeglądanie było jak najwygodniejsze. W iOS 10 w posegregowaniu albumów pomoże nam sztuczna inteligencja wykorzystująca głębokie uczenie się.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Albumy są w stanie rozpoznać twarze, a także inne elementy znajdujące się na zdjęciu. Dostaliśmy również wspomnienia, tworzone na podstawie daty czy lokalizacji. Mechanizm ma wybrać najlepsze zdjęcia z danego okresu i je pogrupować. Zadowoleni powinni być przede wszystkim Ci użytkownicy, którzy na swoich smartfonach trzymają sporą bazę fotografii.

Apple zadba o nasz sen

W nowych smartfonach, a może i każdym sprzęcie smart, producenci stawiają na funkcje związane ze zdrowym trybem życia. Apple postawiło na aplikację Zdrowie, która w założeniach ma na pomóc utrzymać dobrą formę. W iOS 10 dołącza do niej aplikacja Zegar.

Zegar oprócz wcześniej oferowanych opcji, został wyposażony w funkcję, której zadaniem jest zadbanie o jakość naszego snu. Możemy ustawić regularne pory snu, a aplikacja będzie nam przypominała, że właśnie najwyższa pora by udać się do łóżka. Również z rana będziemy zachęcani by wstać i zachować odpowiednią ilość snu.

Koniec z szukaniem samochodu na parkingu

Nowe samochody oferują rozbudowane możliwości łączenia się ze smartfonem, dostępne opcje nie ograniczają się wyłącznie do możliwości rozmowy przez zestaw głośno mówiący. Natomiast Apple postanowiło pomóc tym, którzy mają problem z odnalezieniem wcześniej zaparkowanego auta.

Aplikacja Mapy została wyposażona w funkcję zapisywania lokalizacji samochodu. Całość działa automatycznie, o ile nasze auto wyposażone jest w system Apple CarPlay. Jeśli posiadamy nowy samochód, to prawdopodobnie mamy i CarPlay. Jeśli nie, to zawsze możemy sami ustawić znacznik na mapie, mniej wygodna metoda, ale nie będziemy potem musieli biegać po całym parkingu by znaleźć samochód.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)