1000 klatek na sekundę w FullHD: Samsung pracuje nad nowym sensorem CMOS

1000 klatek na sekundę w FullHD: Samsung pracuje nad nowym sensorem CMOS

1000 klatek na sekundę w FullHD: Samsung pracuje nad nowym sensorem CMOS
18.09.2017 21:51

Duże wrażenie wywołała prezentacja Sony z lutego tego roku:matryca dla smartfonowych kamer, która zdolna jest rejestrowaćfilmy z prędkością prawie tysiąca klatek na sekundę. Realnastała się więc możliwość nagrywania filmów w zwolnionym tempieza pomocą sprzętu w znośnej dla zwykłego zjadacza chleba cenie.Powiedzmy że znośnej – pierwszy wyposażony w tę matrycęsmartfon, Xperia XZ Premium, kosztuje obecnie około 3300 zł. Takatechnologia nie może długo pozostać domeną japońskiej firmy. Dowłasnych prac wziął się Samsung.

Zwykłe sensory CMOS wykorzystują dziś dwie niezależne warstwy,fotodiod i obwodów sterujących. Pasma danych i pamięćtakich dwuwarstwowych czujników obrazu mogą jednocześnie przesłaćpewną określoną ilość informacji, pozwalającą co najwyżej naosiągnięcie kilkuset klatek na sekundę.

Obraz

W swoim sensorze IMX400, Sony wprowadziło trzecią warstwę,pamięć DRAM pomiędzy fotodiodami a obwodami sterującymi. Działaona jako lokalny bufor, szybko wypełniany obrazami, a następnieprzerzucający je do pamięci masowej w miarę tego buforawypełniania. Cóż, pojemność trzeciej warstwy nie wystarcza nawiele: przy nagrywaniu w 960 klatkach na sekundę w rozdzielczości720p, jesteśmy w stanie uchwycić raptem 0,18 sekundy nagrania.Dobrze, że algorytmy sterujące pozwalają automatycznie wychwycićszybki ruch.

The Super Slow Motion Movie Taken by 3-layer Stacked CMOS Image Sensor with DRAM

Z doniesień z Korei Południowej wynika, że Samsung nie zamierzapłacić Sony za licencję na technologię trzywarstwowych sensorówCMOS i samodzielnie opracowuje swoje rozwiązanie. Podnosi poprzeczkę– rejestrowanie obrazu z prędkością tysiąca klatek na sekundęma być już możliwe w rozdzielczości 1080p. Koreańska firma ma wprzyszłym miesiącu uruchomić wewnętrzny program pilotażowy ijeśli wszystko pójdzie gładko, to w listopadzie tego rokurozpocznie masową produkcję nowego sensora.

Nie ma póki co liczyć na trafienie kamer z takim sensorem dotanich urządzeń, najpewniej kamera 1000 FPS FullHD zadebiutuje wSamsungu Galaxy S9, który pokazany ma być już w marcu 2018 roku.Jako że zaś sam proces produkcji trzywarstwowych sensorów jestznacznie droższy, niż dwuwarstwowych, spodziewajmy się, że iGalaxy S9 tani nie będzie. Dlaczego jednak miałby w ogóle być?Apple skutecznie podniosło przecież cenową poprzeczkę dlaflagowych smartfonów. Ludzie najwyraźniej chcą płacić tysiącdolarów (plus podatki) za tak potężne urządzenia mobilne.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)