r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

1,4 mln złotych kar dla polskich firm-piratów

Strona główna Aktualności

O autorze

Organizacja Business Software Alliance (BSA) opublikowała informacje na temat kar jakie zapłacili w ubiegłym roku przedsiębiorcy z tytułu korzystania z nielegalnego oprogramowania.

W wyniku 264 działań prawnych podjętych w 2008 roku przez BSA, polscy przedsiębiorcy używający nielegalnego oprogramowania narazili się na koszt łącznie prawie 1 miliona 400 tysięcy złotych, z czego 1 milion 200 tysięcy złotych to koszty odszkodowań zapłaconych przez przedsiębiorców, a dodatkowe 183 tysiące złotych to koszty już nabytego przez nich legalnego oprogramowania, przy czym dalsze oprogramowanie będzie nabywane w przyszłości.

Bartłomiej Witucki, rzecznik i koordynator BSA w Polsce komentuje opublikowane dane: W Polsce systematycznie wzrasta liczba przypadków, w których przedsiębiorcy płacą odszkodowania z tytułu korzystania z nielicencjonowanego oprogramowania. W roku 2008 największą ugodą było porozumienie z firmą RMG opiewające na równowartość 80 tysięcy dolarów amerykańskich oraz zobowiązanie do zakupu w określonym terminie legalnych licencji na kwotę 310 tysięcy złotych.

W 2008 roku w wyniku działań BSA w Europie, na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce przedsiębiorcy musieli zapłacić równowartość około 68,4 milionów złotych, z czego około 23,8 miliona złotych to koszty ugód, a ponad 44,6 milionów złotych to koszty zakupu legalnego oprogramowania. W ubiegłym roku w wyniku 5 546 zgłoszeń o przypadkach piractwa BSA podjęło na tym obszarze ponad 3 000 działań prawnych. Oznacza to, że miesięcznie zgłaszano do BSA średnio 460 firm podejrzewanych o używanie nielegalnego oprogramowania.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.