20% smartfonów nigdy nie połączy się z Wi-Fi

20% smartfonów nigdy nie połączy się z Wi‑Fi

15.01.2013 15:18

Sprzedaż smartfonów z roku na rok się rozkręca, producenci prześcigają się w pakowaniu do tych niedużych komputerów coraz to wymyślniejszych komponentów, z których wielu użytkowników nigdy nie skorzysta. Pod koniec tego roku w użyciu na świecie będą prawie 2 miliardy smartfonów, z których wiele nigdy nie zrobi nic ponad dzwonienie wysyłanie SMS-ów.

Takie dane dostarczyła firma doradcza Deloitte, która zbadała jak wykorzystywane są smartfony w 15 krajach. 20% z nich, nigdy nie połączy się z siecią Wi-Fi. W Polsce jedynie z podstawowych funkcji swoich zaawansowanych telefonów korzysta aż 30% ich posiadaczy. Powody są różne — niekiedy właściciele smartfonów nie są świadomi pełni możliwości swoich urządzeń lub wolą używać innego, ale spory odsetek stanowią też osoby obawiające się wysokich rachunków. W badanych krajach od 26 do 60 procent obywateli otrzymało w ubiegłym roku rachunki wyższe, niż się spodziewali.

Obraz

Grzegorz Sencio, Starszy Menedżer w dziale doradztwa Deloitte, zaznaczył, że w Polsce jest bardzo dużo smartfonów, które całe swoje „życie” spędzają poza siecią 3G. Jego zdaniem, trzeba cały czas kreować popyt na usługi transmisji danych, budować świadomość możliwości tych urządzeń. Można to osiągnąć na przykład przez wspieranie rozwoju aplikacji mobilnych, odpowiednie konstruowanie planów taryfowych czy też rozbudowywanie sieci. Zdaniem analityków przyszłość leży jednak nie tylko w ciekawych taryfach z tanim dostępem do Internetu mobilnego. W tym roku 100 powinna przekroczyć liczba operatorów z całego świata, którzy w ofercie mają pakiety AYCA (All-You-Can-App), czyli nielimitowany dostęp do Internetu z konkretnych aplikacji. Na liście najbardziej pożądanych w badaniu z grudnia zeszłego roku były Facebook, YouTube, a także usługi typowo komunikacyjne.

W tej samej analizie po raz kolejny obalona została teza, jakoby na świecie panowała era post-pc. Owszem, coraz większa popularność smartfonów i tabletów mogła stworzyć iluzję odejścia użytkowników od komputerów osobistych, ale wciąż będą oni generować 80% ruchu w Sieci (liczonego w bitach) i wciąż spędzimy przy nich więcej czasu, niż przy tych mniejszych — choć głównie w pracy. Przewiduje się także nadejście telewizji hybrydowej, a także początek końca walki o pilota dzięki możliwości oglądania telewizji nie tylko na telewizorze… a za rogiem czają się już ekrany, na których z użyciem okularów 3D można oglądać dwa różne filmy na raz.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)