25 lat Asusa: od płyt głównych dla 80486 do kolorowych smartfonów z Atomami

Strona główna Aktualności

O autorze

25 lat temu na Tajwanie czterech byłych inżynierów firmy Acer, Ted Hsu, T.H. Tung, Wayne Hsieh i M.T. Liao postanowiło wspólnie założyć swoją firmę komputerową i rozpocząć produkcję PC. Jak głosi legenda, zaprojektowali oni płytę główną dla intelowego procesora 80486, nie dysponując procesorem, gdyż w tamtych czasach Intel nowe procesory wysyłał tylko swoim uznanym dużym partnerom, takim jak Compaq czy IBM, a na fimy z Tajwanu patrzył z przymrużeniem oka. Gdy jednak tajwańscy inżynierowie w końcu zgłosili się do Intela po procesor do testów, okazało się, że nie chciał on działać z płytą samego Intela. Czterech inżynierów pomogło Chipzilli rozwiązać jej problemy, a przy okazji pokazało, że płyta zaprojektowana przez nich bez dostępu do procesora działa z nim bezbłędnie. Od tamtych czasów inżynierowie ci dostawali od Intela nowe procesory zawsze w pierwszej kolejności. Firma, którą założyli, stała się zaś znana jako Asus (od pegASUS, z pominięciem pierwszych liter, by zdobyć dobrą pozycję na alfabetycznych listach).

25 lat później ASUSTek Computer Inc., bo tak brzmi pełna nazwa firmy, to jeden z największych na świecie producentów w dziedzinie techniki IT. Pozostając w swoim rdzeniu tradycyjną, tajwańską firmą, Asus działa na światową skalę, zatrudniając dziś ponad 20 tys. osób, z rocznym dochodem na poziomie 14 mld USD. To dane już po restrukturyzacji, jaką firma przeszła w 2008 roku, dzieląc się na trzy niezależne przedsiębiorstwa: Asus, zajmujący się konsumencką elektroniką i komputerami osobistymi, Pegatron, specjalizujący się w produkcji OEM-owych podzespołów, w szczególności płyt głównych, oraz Unihan Coporation, skupiony na projektowaniu i wytwarzaniu obudów dla komputerów, urządzeń peryferyjnych i sprzętu audio-wideo.

Przez te 25 lat Asus wyróżniał się na tle innych OEM-ów, wielokrotnie wprowadzając na rynek ciekawe, innowacyjne produkty. W 2005 roku firma pokazała pierwszą na świecie kartę akceleratora fizyki PhysX. W 2007 roku zapoczątkowała erę netbooków, pokazując komputerki eeePC. Gdy szał na netbooki się skończył, zastąpiony szałem na tablety, Asus jako pierwszy w 2010 roku pokazał hybrydę laptopa i tabletu, urządzenie Transformer Pad. Wtedy też Asus pochwalił się najcieńszym laptopem na rynku, mającym 19 mm grubości modelem U36.

Rok później zadebiutował ciekawy konstrukcyjnie Padfone – smartfon, który można było wsadzić w tabletową obudowę, a w 2012 laptop Taichi, z dwoma wyświetlaczami IPS umieszczonymi po obu stronach pokrywy. Jako pierwszy Asus pokazał też laptop Transformer Book, od którego można było odpiąć klawiaturę, by zostać z tabletem w ręku. Urządzenie to działało pod kontrolą dwóch systemów operacyjnych – Androida (w trybie tabletu) i Windows 8 (w trybie laptopa). Ta skłonność do hybryd znalazła finisz w wydanym w 2013 roku Transformerze AiO, komputerze typu All-in-One, który można było zamienić w ogromny tablet o przekątnej 18,4”.

Spośród wprowadzonych na rynek w tym roku urządzeń najciekawsza wydaje się rodzina telefonów ZenFone, z procesorami Intel Atom (Clovertrail+). Mają one ekrany o przekątnej od 4 do 6 cali i dostępne są w wielu różnych wersjach kolorystycznych, a działają pod kontrolą Androida 4.3 z całkiem ładną graficzną nakładką ZenUI, pozytywnie wyróżniając się na zatłoczonym rynku androidowych telefonów.

Z okazji swoich 25. urodzin Asus obiecuje, że pozostanie wierny dotychczasowemu motto, nieustannej innowacyjności i przesuwaniu granic technicznych możliwości. Prezes Asusa, Jonney Shih dziękując pracownikom firmy za ich wysiłek, stwierdził: w ciągu ostatnich 25 lat wspólnie wypracowaliśmy wiele niezwykłych osiągnięć i z niecierpliwością oczekuję tego, co możemy jeszcze stworzyć podczas naszej dalszej podróży po fascynującym świecie nowych technologii.

Życząc wszystkiego najlepszego z okazji urodzin, redakcja portalu dobreprogramy.pl też z niecierpliwością oczekuje tego, co jeszcze może stworzyć Asus.

© dobreprogramy

Komentarze