25 lat Asusa: od płyt głównych dla 80486 do kolorowych smartfonów z Atomami

25 lat Asusa: od płyt głównych dla 80486 do kolorowych smartfonów z Atomami

16.05.2014 16:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

25 lat temu na Tajwanie czterech byłych inżynierów firmy Acer,Ted Hsu, T.H. Tung, Wayne Hsieh i M.T. Liao postanowiło wspólniezałożyć swoją firmę komputerową i rozpocząć produkcję PC.Jak głosi legenda, zaprojektowali oni płytę główną dlaintelowego procesora 80486, nie dysponując procesorem, gdyż wtamtych czasach Intel nowe procesory wysyłał tylko swoim uznanymdużym partnerom, takim jak Compaq czy IBM, a na fimy z Tajwanupatrzył z przymrużeniem oka. Gdy jednak tajwańscy inżynierowie wkońcu zgłosili się do Intela po procesor do testów, okazało się,że nie chciał on działać z płytą samego Intela. Czterechinżynierów pomogło Chipzilli rozwiązać jej problemy, a przyokazji pokazało, że płyta zaprojektowana przez nich bez dostępudo procesora działa z nim bezbłędnie. Od tamtych czasówinżynierowie ci dostawali od Intela nowe procesory zawsze wpierwszej kolejności. Firma, którą założyli, stała się zaśznana jako Asus (od pegASUS, z pominięciem pierwszych liter, byzdobyć dobrą pozycję na alfabetycznych listach).

25 lat później ASUSTek Computer Inc., bo tak brzmi pełna nazwafirmy, to jeden z największych na świecie producentów w dziedzinietechniki IT. Pozostając w swoim rdzeniu tradycyjną, tajwańskąfirmą, Asus działa na światową skalę, zatrudniając dziś ponad20 tys. osób, z rocznym dochodem na poziomie 14 mld USD. To dane jużpo restrukturyzacji, jaką firma przeszła w 2008 roku, dzieląc sięna trzy niezależne przedsiębiorstwa: Asus, zajmujący siękonsumencką elektroniką i komputerami osobistymi, Pegatron,specjalizujący się w produkcji OEM-owych podzespołów, wszczególności płyt głównych, oraz Unihan Coporation, skupiony naprojektowaniu i wytwarzaniu obudów dla komputerów, urządzeńperyferyjnych i sprzętu audio-wideo.

Asus eeePC: pierwszy netbook (foto: wikimedia)
Asus eeePC: pierwszy netbook (foto: wikimedia)

Przez te 25 lat Asus wyróżniał się na tle innych OEM-ów,wielokrotnie wprowadzając na rynek ciekawe, innowacyjne produkty. W2005 roku firma pokazała pierwszą na świecie kartę akceleratorafizyki PhysX. W 2007 roku zapoczątkowała erę netbooków, pokazująckomputerki eeePC. Gdy szał na netbooki się skończył, zastąpionyszałem na tablety, Asus jako pierwszy w 2010 roku pokazał hybrydęlaptopa i tabletu, urządzenie Transformer Pad. Wtedy też Asuspochwalił się najcieńszym laptopem na rynku, mającym 19 mmgrubości modelem U36.

Padphone: telefon ukryty w tablecie (foto: Asus)
Padphone: telefon ukryty w tablecie (foto: Asus)

Rok później zadebiutował ciekawy konstrukcyjnie Padfone –smartfon, który można było wsadzić w tabletową obudowę, a w2012 laptop Taichi, z dwoma wyświetlaczami IPS umieszczonymi po obustronach pokrywy. Jako pierwszy Asus pokazał też laptop TransformerBook, od którego można było odpiąć klawiaturę, by zostać ztabletem w ręku. Urządzenie to działało pod kontrolą dwóchsystemów operacyjnych – Androida (w trybie tabletu) i Windows 8 (wtrybie laptopa). Ta skłonność do hybryd znalazła finisz w wydanymw 2013 roku Transformerze AiO, komputerze typu All-in-One, którymożna było zamienić w ogromny tablet o przekątnej 18,4”.

Spośród wprowadzonych na rynek w tym roku urządzeńnajciekawsza wydaje się rodzina telefonów ZenFone, z procesoramiIntel Atom (Clovertrail+). Mają one ekrany o przekątnej od 4 do 6cali i dostępne są w wielu różnych wersjach kolorystycznych, adziałają pod kontrolą Androida 4.3 z całkiem ładną graficznąnakładką ZenUI, pozytywnie wyróżniając się na zatłoczonymrynku androidowych telefonów.

Asun Zenphone: trzy rozmiary, pięć kolorów (foto: Asus)
Asun Zenphone: trzy rozmiary, pięć kolorów (foto: Asus)

Z okazji swoich 25. urodzin Asus obiecuje, że pozostanie wiernydotychczasowemu motto, nieustannej innowacyjności i przesuwaniugranic technicznych możliwości. Prezes Asusa, Jonney Shihdziękując pracownikom firmy za ich wysiłek, stwierdził: wciągu ostatnich 25 lat wspólnie wypracowaliśmy wiele niezwykłychosiągnięć i z niecierpliwością oczekuję tego, co możemyjeszcze stworzyć podczas naszej dalszej podróży po fascynującymświecie nowych technologii.

Życząc wszystkiego najlepszego zokazji urodzin, redakcja portalu dobreprogramy.pl też zniecierpliwością oczekuje tego, co jeszcze może stworzyć Asus.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl