6 lat wsparcia Linuksa to nawet 4 kolejne wersje Androida dla smartfonów

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Project Treble to inicjatywa Google’a, mająca na celu zmniejszyć fragmentację Androida i wydłużyć cykl życia urządzeń z tym systemem. Z grubsza chodzi o odseparowanie systemowych komponentów od modyfikacji wprowadzanych na poziomie kernela i sterowników przez producentów sprzętu. Problem jednak w tym, że oferowany dziś okres wsparcia dla kernela jest za krótki, biorąc pod uwagę realia urządzeń mobilnych. Nawet zastosowanie gałęzi Long Term Support, z dwuletnim wsparciem, to wciąż za mało. Pojawiła się jednak szansa na to, że w bliskiej przyszłości dostaniemy kernele o znacznie dłuższym okresie wsparcia.

Stojący na czele google’owego projektu Ilijan Małczew poinformował wczoraj podczas konferencji Linaro Connect, że już wkrótce Fundacja Linuksa zacznie oferować kernele Extended LTS (XLTS), które wspierane będą przez całe sześć lat. Zgodził się na to wielki Greg Kroah-Hartman, który takie kernele przygotuje już od wydanej w styczniu 2016 roku wersji 4.4, dotychczas ze wsparciem na dwa lata.

To znakomita wiadomość dla producentów sprzętu, którzy po prostu nie są w stanie nadążyć za ekstremalnie szybkim cyklem rozwoju Linuksa. Gdy producent czipsetu (np. Qualcomm) wybiera w pewnym momencie jego projektowania najnowszą dostępną wersję LTS, to może minąć rok a nawet więcej, zanim producent urządzeń mobilnych wykorzysta ją w firmware swojego urządzenia. W efekcie wprowadzony na rynek smartfon czy tablet będzie miał często ledwie rok, a nawet mniej poprawek z upstreamu, znacznie utrudniając producentowi przygotowanie dalszych aktualizacji.

Z przedstawionych podczas Linaro Connect informacji wynika, że samo Google życzyłoby sobie, aby każde urządzenie z Androidem otrzymało w ciągu całego swojego życia przynajmniej cztery aktualizacje – i nie chodzi tu o poprawki bezpieczeństwa, ale kolejne wersje systemu. Kernele o tak długim okresie wsparcia znacząco to ułatwią nawet w odniesieniu do urządzeń, które korzystają z własnościowych sterowników, porzuconych już przez ich producentów.

Oczywiście z rozszerzonego okresu wsparcia skorzystają nie tylko producenci urządzeń z Androidem. Kernele o sześcioletnim cyklu życia znajdą zastosowanie w Linuksie na desktopie, na serwerach, i co najważniejsze chyba, w urządzeniach Internetu Rzeczy.

© dobreprogramy