7 urodziny Firefoksa

7 urodziny Firefoksa

Wojciech Cybulski
09.11.2011 23:59, aktualizacja: 10.11.2011 02:49

Mozilla świętuje dziś 7 urodziny Firefoksa - przeglądarki, która jako pierwsza zagroziła dominacji Internet Explorera.

Firefox 1.0 został wydany 9 listopada 2004 roku, o czym pisaliśmy wówczas na łamach portalu. Początkowo nowa przeglądarka Mozilli miała nazywać się Phoenix (feniks) jednak nazwa okazała się zastrzeżona. Fundacja zmieniła więc nazwę na Firebird (ognisty ptak), jednak i ona okazała się sporna. Ostatecznie zdecydowano się więc na Firefoksa, czyli pandę małą - często błędnie tłumaczoną jako ognisty lis.

Warto przypomnieć, że Firefox 1.0 oferował jak na tamte czasy naprawdę sporo. Wśród jego zalet wymieniano przeglądanie stron w kartach, obsługę kanałów RSS, bezpieczny menedżer haseł i obsługę stron tworzonych wyłącznie z myślą o IE. Przeglądarka zapewniała także obsługę rozszerzeń, blokowanie wyskakujących okienek i była o wiele bezpieczniejsza od dziurawego Internet Explorera. Firefox był także od samego początku projektem działającym na wielu różnych platformach, w tym na Windows (od 95 do XP), Mac OS X, Linux, BSD i Solaris. Firefox bardzo szybko zyskiwał na popularności - po niecałych 3 miesiącach przeglądarka Mozilli została pobrana ponad 20 milionów razy, a rok po premierze korzystało z niej już 11% Internautów.

Mozilla ujawniła, że wydana kilka dni temu przeglądarka Firefox 8 jest około 32 razy szybsza od swojego protoplasty. Można ją pobrać z naszego portalu w wersjach dla systemu Windows, Linux i Mac OS.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (88)